Potřebujete zjistit, kolik místa na pozemku můžete zastavět nebo jinou informaci o stavbě? Nejrychlejší je sednout k internetu a zeptat se vyhledávače. Pojďme se podívat, jaké jsou zdroje stavebních informací na internetu a jak je využít.
Při navrhování domů vyhledávám často. Moje práce zahrnuje široký obecný přehled, a proto když potřebuji zjistit něco „speciálního“, hledám na internetu. Postupně se propracovávám od obecných až po podrobné odborné informace.
Nejvíc času zabere oddělit balast. Důležité také je dívat se na datum, zda není informace zastaralá a spojovat střípky informací:
1. Populární stavební weby
Jsou to hlavně internetové časopisy o stavění. Články na nich většinou píší stavební odborníci tak, aby byly informace snadno pochopitelné i pro nestavaře. Je to ideální odrazový můstek pro další podrobnější vyhledávání. Příklady: časopisy Dům a zahrada a Bydlení na idnes, architektonické BydleníIQ, technické Stavmedia, a další…
plusy: snadno pochopíte, rychle přečtete
mínusy: příliš obecné
2. Blogy stavebníků
Najdete zde vlastní zkušenosti se stavbou domu, výhodou jsou skutečné autentické a často velmi podrobné informace z konkrétní stavby. Nevýhodou je, že je píší nestavaři, kteří mají zkušenost jen s jediným domem. Klasickými zástupci jsou blogy svépomocných stavebníků Stavba domu svépomocí.
plusy: autentické zkušenosti, podrobnost
mínusy: vztahuje se na konkrétní stavbu, píší je nestavaři
3. Diskusní fóra
Setkáte se se dvěma druhy diskusních fór. První jsou diskuse stavebníků o vlastním domě, ty jsou buď samostatné, nebo součástí populárního webu. Příklad samostatného fóra je Modrá střecha.
plusy: více zkušeností k tématu na jednom místě, snadno srozumitelné
mínusy: píší je nestavaři,
Druhým typem fór jsou diskuse odborníků, často velmi specializovaných. Příkladem jsou Diskuse elektrika nebo Stavební komunita.
plusy: více zkušeností k tématu na jednom místě, můžete se přímo zeptat odborníků
mínusy: příliš odborně popsané informace
4. Odborné stavební weby
Na tyto weby píší odborníci z rúzných stavebních oborů, články jsou velmi kvalitní. Na závěr článku může být vyjádření oponenta, často soudního znalce nebo uznávaného specialisty v dané oblasti. Hlavním zástupcem je portál TZB-info.
plusy: kvalitní odborné informace
mínusy: velmi dlouhé články, psané někdy až příliš odborně
5. Weby výrobců
Výrobci zde velmi podrobně popisují vlastnosti svých stavebních materiálů a výrobků pro stavbu s tabulkami a podrobným popisem. Výrobců stavebních materiálů jsou stovky, příklady: keramické tvárnice Porotherm, betonová dlažba Best, okna Slavona, ocel Kondor a další…
plusy: podrobné informace o materiálech, tabulky vlastností, montážní postupy
mínusy: zaujatost pro jeden druh výrobku
6. Stránky organizací
Organizace, které se propagují určitý druh stavění nabízejí podporu a rady pro odborníky i nestavaře. Příkladem je Centrum pasivního domu zabývající se popularizací stavění pasivních domů.
plusy: kvalitní informace, možnost vznést zdarma dotazy
mínusy: zabývá se jen jedním druhem stavění
7. Portály státní správy a profesních komor
Státní správa, tedy města, obce, kraje a ministerstva nabízejí užitečné služby hlavně týkající se zákonů a vyhlášek. Příkladem je 1000 otázek ke stavebnímu právu, nahlížení do katastru nemovitostí, územní plán Prahy, dotazy české komory autorizovaných inženýrů a další…
plusy: aktuální informace, možnost vznést dotaz
mínusy: informace mohou být příliš právnické a těžko uchopitelné
Jak se v koktejlu informací vyznat?
Na internetu není nedostatek informací, valí se na vás ze všech stran a nejobtížnější je informace vytřídit. Vyzkoušíme si vyhledávání na příkladech:
Příklad 1: „Z čeho postavit dům? Zděný nebo dřevostavbu?“
Zadám do vyhledače dotaz: „Zděný dům nebo dřevostavba“
Obr.1: Je lepší zděný dům nebo dřevostavba?
První odkaz je na povrchní článek, ještě k tomu překrytý reklamou. Podíváme se na druhý.
Druhý odkaz směřuje na osobní blog s pěkně popsaným řešením dilema mezi dřevostavbou a zděným domem. Majitel domu se nakonec rozhodl pro zděný dům s tím, že velký rozdíl mezi stavbami není: http://stavimerd.blog.cz/0811/drevostavba-nebo-zdena-stavba
Třetí odkaz je na další populární web, se stručným a výstižným článkem od stavební firmy: http://www.ceskestavby.cz/clanky/stavba-drevostavby-rodinne-domy-5508.html
Mohl bych hledat dále, ale mě to k rozhodování stačí, z článků vyplývá, že nejsou faktické rozdíly, tedy například rychlost výstavby nebo cena, mezi zděným domem a dřevostavbou. Pro výběr jsou rozhodující mé pocity, coby budoucího majitele, v jakém domě chci bydlet.
Příklad 2: „Chci přistavět rodinný dům, už jsem zjistil, že mohu zastavět 30 % plochy pozemku, co se všechno do zastavěné plochy počítá?“
Zadám do vyhledávače: „zastavěná plocha domem“
Obr.2: Co zahrnuje zastavěná plocha domem?
První odkaz mi nabízí diskusní fórum Komory autorizovaných inženýrů, to je velmi věrohodný zdroj, podívám se ně něj: http://www.ckait.cz/content/zastavena-plocha. Zastavěná plocha tu má různé výklady, ale využívá ji stavební zákon. Příspěvek je z roku 2010, od ledna 2013 platí nový stavební zákon, tedy informace může být zastaralá.
Zadám do vyhledavače: „zastavěná plocha domem nový stavební zákon“
Obr.3: Co zahrnuje zastavěná plocha podle nového stavebního zákona?
Hned první odkaz http://stavba.tzb-info.cz/normy-a-pravni-predpisy-hruba-stavba/9049-co-prinasi-novela-stavebniho-zakona
mi nabídne charakteristiku zastavěné plochy z nového stavebního zákona:
Obr.4: Zastavěná plocha domem ze stavebního zákona
Tato, asi nejlepší dostupná definice vypadá úplně jasně a jednoznačně. V okamžiku, kdy začnete opravdu dům měřit, zjistíte, že není úplně jednoznačná a potřebovali byste si doupřesnit další dotazy. Tady už možnosti intenetu končí a je třeba se zeptat. Nejlépe přímo na stavebním úřadě, pod který vaše stavba patří.
Internet vám dokáže hodně pomoci, hlavně, když si potřebujete udělat základní představu, ale nedá vám jednoznačnou odpověď. Hodně vám pomůže, pokud se už trochu vyznáte v souvislostech, ve druhém příkladu to je třeba informace, že od začátku roku 2013 platí nový stavební zákon.
Při hledání si stále pokládejte otázky
- Je informace aktuální?
- Je řešení blízké mojí stavbě?
- Není to jen reklama?
Pokud si nejste jisti, můžete se obrátit pro radu na váš stavební úřad, zeptejte se v odborné internetové diskusi využít můžete také mých služeb stavebního specialisty.
Líbil se vám tento článek? Doporučte jej ostatním!