Určitě se vám stalo že jste šli po ulici a tam stál dům, který vypadal úplně jinak než všechny ostatní kolem a snažil se k sobě přitáhnout všechnu pozornost. I přes veškerou snahu ve vás vzbuzoval pocit, že sem nepatří. Pokusme se tedy dům zamaskovat tak, abyste si, když půjdete kolem, ani nevšimli, že v ulici stojí novostavba. Jdeme na to!

Pro inspiraci jsem se vydal po naší čtvrti, kde se za posledních 10 let hodně nových domů postavilo, a hledal hlavně ty novostavby, které mezi původní zástavbu dobře zapadly. Na těchto domech jsem se pokusil odvodit vlastnosti, které jim pomohly dobře splynout s okolím.

Nový dům to má těžké. Mezi ostatními se neskryje už jen tím, že září novotou. Některým se to ale i tak povede. K maskování jim pomůže barva, velikost, členění fasády a další vlastnosti, které působí, že dům vypadá jako by na pozemku stál odjakživa.

Barva, základ maskování

Snadněji se ukryjí domy, které mají tmavší a tlumené barvy, jako jsou hnědá, šedá nebo béžová. Výrazné zářivé barvy využijete spíš jako doplňky. Takový brčálově zelený nebo krvavě rudý dům vypadá jako z výprodeje a tomu je lepší se vyhnout. Chcete přeci dům zamaskovat.

Žlutý dům

Obr.1: Výrazně žlutý dům se mezi ostatními neschová.

 

Béžový důmObr.2: Tento dům mi do hustě zastavěné čtvrti sedne daleko lépe.

Maskujeme tvarem

Velká jednolitá plocha fasády dává pocit, že dům je daleko větší než stavby v okolí a dům tak vyčnívá, nezamaskuje se. Fasádu je můžete rozdělit nejen členitostí domu, ale i různými barvami, použitím dalších materiálů, například dřeva nebo římsou. Dům je pak nenápadnější a daleko lépe se skryje před pohledem kolemjdoucích.

Dům s velkou plochou fasádouObr.3: Ploché jednotvárné fasádě do ulice chybí členění.

Členitý důmObr.4: Členitý dům s několika barvami a materiály na fasádě je nenápadný.

 

 Výrazný dům = velký pozemek

Vídám to v satelitních městečkách, velký výstavní dům, dórské sloupy kolem vchodu. Ale ouha, o 7 metrů dál je druhý podobně velký. To jsou domy, které by se vyjímaly na hektarovém pozemku, tady se ale musejí spokojit se 400 m2, což věru není mnoho. Tedy pokud chcete mít dům, který je něčím neobvyklý a zajímavý, ale zároveň se má tvářit, jako že na své místo patří, potřebuje dost velký pozemek, na kterém má šanci vyniknout.

Neobvyklý důmObr.5: Dům se vstupem přes dvě patra má dost velký pozemek aby vyniknul.

 

Splynout s davem

Úplně nejlepší způsob, jak dům zamaskovat, je postavit ho podobný, jako jsou všechny kolem a klidně i o malinko nižší. Nanejvýš na něm bude svítit jeho nová fasáda, ale ta zešedne už za pár let. V naší čtvrti zapadne stejně dům se šikmou střechou jako s plochou, záleží na domech v těsné blízkosti.

Takový normální důmObr.6: Jednoduchý dvojdomek rychle splyne s okolní starší zástavbou.

 

Promyšlená návaznost na okolní stavby

Využijí ji hlavně řadové domy, zkrátka se tváříte jako by dům jen pokračoval dál a navážete tak na už stojící řadovku. Škoda slov, nejlépe ukáže obrázek.

Dům z celostěnových panelůObr.7: Dřevostavba z panelů přes celou šířku domu. Plynule navazuje na už stojící řadovky.

Když má dům něco navíc…

Dům se dá zamaskovat i tak, že dobře navazuje na okolní krajinu. Následující domek na kraji čtvrti je menší a nižší než zbytek domů, které mají většinou dvě patra a podkroví. Tento je celý drobnější a tvoří přechod mezi vyššími domy a volnou krajinou.

Dům na kraji poleObr.8: Domek je menší než ostatní a s dokonale využitým pozemkem.

… a když má něco na míň

A je tu opačný extrém, dům který svoji pozornost upoutává i když už dávno není nový. Balkon zakončený schody opravdu nezamaskujete.

Dům se slavobránouObr.9: Most mezi domy jsou ve skutečnosti dva balkony

Několik poznámek na závěr

Abyste nový dům co nejlépe zamaskovali, použijte tlumené barvy na fasádu. Dobře poslouží zemité přírodní barvy, bílá nebo odstíny šedé. Vyvarujte se velkých plochých fasád, rozčlenit dům není nijak náročné, například dřevěným obkladem. Nezáleží jestli má dům šikmou nebo plochou střechu. Pokud navazujete na sousední dům, dělejte to tak, aby vaše novostavba vypadala úplně samozřejmě. Velký nebo výrazný dům patří na velkou zahradu.

Každý pozemek je jiný, a proto ani pravidla, jaký dům kam patří, nejsou univerzální, rozhodně je dobré se podívat, jak vypadá nejbližší okolí domu a jaké stavby stojí na sousedních pozemcích. Maskérům zdar!

Jiný pohled:

„Tak jsem si přečetla tvůj članek, asi bych si dovolila s něčím nesouhlasit. Myslím, že už myšlenka maskování by neměla být podstatná.Když se stavěly vesnice dřív, tak si myslím, že lidi rozhodně nemaskovali… Domy byly bílé, nízké nebo vysoké a většinou se přirozeně přizpůsobily okolí i přírodě, ale protože dnes máme všechny možné vymoženosti, které přírodu trumfnou, tak se dělají masky beze smyslu… Je to vlastně pokrytecké, a musím říct že v tomto dost české, ale samozřejmě s návazností na krajinu a okolní domy souhlasím.“
Architektka Kristina Magasaniková