Na otázku, zda koupit byt v cihlovém domě, paneláku nebo novostavbě se snažil najít odpověď přednáškový večer „Jak se dělá byt„, který jsem uspořádal v úterý 21. června. V pražské čajovně Ve věži se sešlo 13 posluchačů nad tématem, které řeší většina obyvatel velkých měst.
Spolu s architektem Ondřejem Zvolánkem jsme jim přiblížili co je čeká, pokud se rozhodnou koupit, a nebo zrekonstruovat byt.
Přednáška měla tři části. V první jsme se podívali na byt očima kupujícího. Byt v novostavbě je daleko dražší než ve starší panelové a zděné zástavbě. Rekonstrukcí staršího bytu můžeme ušetřit oproti přímému nákupu bytu zrekonstruovaného.
Ve druhé části jsme se zaměřili na technickou stránku rekonstrukce panelového a zděného domu a možné zádrhele, se kterými se jejich majitel setká. Velkou výhodou paneláků je instalační jádro, které starší zděné domy z přelomu 19. a 20. století ještě neměly.
Materiálům a dispozičnímu řešení bytu se věnoval architekt Ondřej Zvolánek ve třetí části. Zabýval se úložnými prostorami ve vestavěném mezipatře, materiály povrchových úprav nebo výhodami a nevýhodami různých materiálů. Životnost je důležitá vlastnost, kterou ale u nových materiálů nedokážeme posoudit, protože tak dlouho je ještě nepoužíváme.
Na závěr jsme v krátké diskusi zodpověděli dotazy týkající se úprav bytů, zde přináším několik dotazů a odpovědí na ně:
1. Je lepší novostavba, panelák nebo cihlový dům?
Novostavba vychází nejhůře z finančního hlediska. Pokud nás tedy zajímá hlavně cena, volíte mezi panelákem a starším cihlovým domem. Z technického hlediska je na tom lépe panelák, má instalační jádro a lepší možnosti dodatečného zateplení domu. Pocitově je ale příjemnější starší zděný dům, když přimhouříte oko nad tím, že neušetříme tolik za topení.
2. Jak schovat v paneláku topení do podlahy?
Velmi záleží na typu paneláku, u starších panelových soustav byly podlahy silnější 55-100 mm, u novějších pak tenčí 33 mm i méně. Podlahy je třeba zhodnotit individuálně. Nebude- li možné umístit rozvody topení do podlahy, dají se schovat do sádrokartonové předstěny.
3. Je možné v paneláku vytvořit mezipatro na spaní s úložnými prostory
Panelové domy mají pro vytvoření mezipatra příliš nízké stropy, 2550 až 2600 mm, proto je vhodnější použít vyšší vestavěnou postel s horní plochou matrace ve výšce 600 – 800 mm se zabudovanými úložnými prostory.