Před časem jsem dostal dotaz, jak se zbavit plísně v rohu kuchyně. Protože to je problém, se kterým se určitě potýká i celá řada z vás, rozhodl jsem se odpověď se svolením tazatele zveřejnit a zároveň ji trochu rozvést. Jde tedy o radu pro konkrétní situaci, v jiném bytě může být situace i řešení odlišné.
Byt nad garáží
Byt se nachází ve zvýšeném přízemí cihlového činžáku z 50. let minulého století, hned nad garážemi. Okna jsou otočena na severní stranu domu. Stropy takovýchto domů jsou buď z litého betonu nebo prefabrikovaných panelů. Stěny z plných nebo metrických cihel. Dům nemá zaizolovanou fasádu, ale v bytě byla vyměněna původní netěsná okna za plastová. Na fasádě dříve pravděpodobně rostl břečťan.
Obr. 1: Byt je ve zvýšeném přízemí nad garážemi (zdroj: google street view)
Proč se plíseň tvoří a jak škodí
Plísni, což je vlastně mikroskopická houba, se dobře daří na vlhkém zdivu nebo omítce. Plíseň není vzhledná a zároveň škodí zdraví člověka. Spóry, které se z těchto hub uvolňují způsobují astma a alergie.
Vlhkost se do stěn dostává dvěma způsoby.
Ze vzduchu. Kdy se vodní pára se sráží na površích stěn, které jsou chladnější než teplota rosného bodu hlavně v zimních měsících, ale může to být i v létě, kdy se vlhký a teplý venkovní vzduch dostane do místnosti a sráží se na chladných, třeba kamenných zdech. Nejchladnějšími body místností bývají rohy nebo stěny za skříněmi.
Zvenčí. Nejčastější venkovní zdroj je zemní vlhkost – která vzlíná od základů – nebo zatékání. Tento byt není v přímém kontaktu se zeminou, ale k zatékání může docházet přes stříšku nad vjezdem do garáží, například od tajícího sněhu.
Kuchyně má několik slabých míst:
- Roh mezi nezateplenou stěnou a stropem garáže přímo pod bytem. Garáž není vytápěná, tedy je uvnitř v zimě výrazně chladněji než v bytě. A od bytu ji dělí jen železobetonový strop a podlaha.
Obr. 2: Plíseň u podlahy kuchyně nad vraty do garáže
- Železobetonový překlad nad oknem, který vede teplo výrazně lépe než keramická stěna, a tak se na něm v zimě sráží vlhkost.
Obr. 3: Plíseň na železobetonovém překladu nad oknem
- Roh nad kuchyňskou linkou. Je to z obou stran venkovní roh, kde dochází k pouze omezenému proudění vzduchu.
- Kuchyně není vybavená digestoří, což znamená, že v době, kdy se vaří, je v místnosti velmi vysoká vzdušná vlhkost, která se nejvíc sráží právě na chladných površích.
- Velmi těsná okna neumožňují výměnu vzduchu vzhledem k venkovnímu prostoru, a tím se zvyšuje vlhkost v místnosti.
V bytě se v současnosti nebydlí, je pravděpodobně před rekonstrukcí. Tím sice nevzniká nová vlhkost z vaření a provozu domácnosti, ale zároveň se nevětrá, takže se vlhkost drží v místnostech. Jakmile se začne v bytě bydlet, otevírat okna a dveře, situace se zlepší, a to hlavně v obýváku.
Jak plíseň v bytě omezit
Je třeba zvýšit teplotu povrchů na problematických místech, snížit vlhkost vzduchu a zároveň odstranit plíseň, která teď už v bytě je.
Jako pomůcku doporučuji koupit vlhkoměr, který vám pomůže sledovat vzdušnou vlhkost v místnostech. Běžná relativní vlhkost v bytě je kolem 50%. Vzduch, který má vlhkost pod 35% je příliš suchý, přes 65% příliš vlhký. Pokud už v bytě plísně máte, může pro Vás být i 60% vlhkost příliš vysoká.
Konkrétní řešení
1. Zkontrolujte, zda nezatéká zvenčí
Zkontrolujte stříšku nad garáží, zda nenese známky poškození plechu nebo keramického obkladu.Pokud ano, je třeba vyměnit plech na stříšce a utěsnit návaznosti mezi stříškou a obkladem.
2. Snižte vlhkost vzduchu
Pravidelně ráno a večer otevírejte okna. To ale člověk dlouhodobě nedokáže dodržovat.
Nainstalujte automatický otevírač oken. Buď podle časového nastavení, nebo v závislosti na množství CO2 v místnosti automaticky otevírá a zavírá okna. Například otevírač oken Smartwi (recenze). Výhodou je snadná montáž. Nevýhodou je, že je okno stále otevřené na větrací mezeru a drží ho jen tenký plast otevírače. Vzhledem k tomu, že se řešené okno nachází v přízemí a je k němu snadný přístup přes stříšku garáže, je tento systém bezpečnostní riziko. Ve vyšších patrech ale riziko vloupání nehrozí.
Obr. 4: Automatický otevírač oken (zdroj: www.genialnidum.cz)
Použijte mobilní odvlhčovač. Přístroj je nenáročný na montáž a levný na pořízení. Je to krabice na kolečkách, kterou postavíte do místnosti a ona zachytává vzdušnou vlhkost, která se shromažďuje v nádržce. Nádržku ale musíte pravidelně vylévat. Pokud je v bytě vysoká vlhkost, bude třeba ji vylévat jednou, někdy i dvakrát denně. Zároveň je třeba mít přístroj stále zapnutý a postavený v místnosti, kde zabírá místo a je slyšet hučení větráku. Mobilních odvlhčovačů je velký výběr.
Osaďte do kuchyně digestoř s odvětráním ven, která vytáhne ven vlhkost z vaření. To nemusí být v činžáku z 50. let 20. století úplně jednoduché. V bytovém jádru je často vzduchotechnické potrubí jen pro koupelnu, do kterého se ale s kuchyní napojit nemůžete. Pokud není fasáda památkově chráněná, je nejjednodušší udělat vývod přímo skrz obvodovou zeď.
Větrejte lokální rekuperační jednotkou. Jednodušší je osadit v bytě lokální jednotku, pro jednu místnost, která potřebuje jediný otvor skrz fasádu. K tomu ale potřebujete, aby stavební úřad povolil průchod fasádou. Využít se dá třeba stávající větrací otvor pro odvětrání spížní skříně. Ten je ale poměrně úzký. Většina jednotek má totiž trubku širší než je otvor, kterým se větrala spížní skříň. Menší průměr přívodu a odtahu má například tato jednotka, která je ale podle parametrů poměrně hlučná: https://www.solar-eshop.cz/p/rekuperace-rec-smart-standard-prumer-napojeni-100mm-1/
Větrejte centrální rekuperační jednotkou. Složitější řešení při kompletní rekonstrukci bytu je osazení centrální rekuperační jednotky, která nebude větrat jen kuchyni, ale celý byt. Ta ale potřebuje dva oddělené prostupy fasádou. Možností je opět použít původní otvory pro spížní skříň, pokud nebudou příliš úzké. Použít můžete například jednotku Renovent Sky, která se umístí pod stropem koupelny.
Obr. 5: Nízká bytová rekuperační jednotka
Možná řešení ke snížení vlhkosti jsem seřadil od nejméně náročných po větší stavební úpravy, některé se kombinují mezi sebou, například automatické větrání s digestoří. Při použití rekuperace se ale osazují obvykle jen cirkulační digestoře.
3. Snižte teplotu povrchů
Zateplete celý dům zvenčí. To může být problém, pokud řešíte samostatně byt, protože takový velký zásah vyžaduje investici celého společenství vlastníků nebo družstva. Zároveň je to nejúčinnější způsob, jak zvýšit zvláště v zimních měsících vnitřní teplotu rohů místností.
Zateplete byt zevnitř. Vnitřní zateplení může mít dva cíle, buď snížit náklady na topení v bytě, nebo, což je v tomto případě důležitější, zvýšit teplotu povrchu. Jako úspora energií je to spíše nouzové řešení, protože za silnou vrstvou zateplení se mohou tvořit plísně, které jen na první pohled nejsou vidět.
V kuchyni je slabým místem stěna směrem do ulice, a to hlavně železobetonový překlad nad oknem. A pak podlaha, pod kterou je nevytápěná garáž. Překlad, případně celou stěnu je možné zateplit 2-4 cm silnou vrstvou tepelné izolace, například deskami Multipor, které jsou sice křehké, ale prochází jimi vlhkost stejně dobře jako cihlou a nehromadí se za ní vlhkost.
U zateplení podlahy záleží na její tloušťce nad stropní deskou nad garáží, zda se do ní podaří tepelnou izolaci vložit. V případě, že je podlaha silná 100 mm, vejde se alespoň 40 mm tepelné izolace.
4. Zlikvidujte plísně
K likvidaci plísní existuje velký výběr čisticích přípravků. Fungují ale pouze v případě, že odstraníte zdroj vlhkosti pomocí postupů, o kterých jsem psal výše. Pokud pravidelně odstraňujete plíseň přípravky, které mají v základu chlor, jako je třeba Savo, časem se situace zhorší. Z těchto přípravků se do zdi dostanou soli, které zachytávají vlhkost ze vzduchu a vlhkost naopak zvyšují. Šetrnější jsou přípravky bez chloru, ty ale neničí plíseň na první pohled tak efektně.
Závěrem
Tento byt se bude kompletně rekonstruovat a v rámci stavebních prací je možné provést náročnější úpravy, kterými se vznik plísní omezí. V ideálním případě se nainstaluje rekuperační jednotka, provede vnitřní zateplení stěny a podlahy kuchyně, nebo dokonce venkovní zateplení celého domu, a opraví se stříška nad garáží. V minimalistické variantě je možné použít samostatně mobilní odvlhčovač.
Navrhované řešení se týká konkrétního bytu ve zděném domě, který v současnosti není obývaný. Plíseň v kuchyni na terénu, v paneláku, nebo nad sporákem, který přiléhá k nezateplené stěně, může mít řadu dalších příčin.
Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru Novinek o rekonstrukcích a další dostanete přímo do vaší schránky.