Na otázku „Jakou chcete podlahu?“ jsem donedávna slyšel jen „Všude plovoucí podlahu a do koupelny dlažbu.“ Do popředí zájmu se ale derou i další materiály. Velkou roli hraje využití podlah, výběr může ovlivnit domácí mazlíček nebo malé děti.
Svými zkušenostmi z realizace podlah se na tvorbě tohoto článku podílel Roman Šiplák z firmy www.mojepodlaha.cz
Při výběru se setkáte se čtyřmi typy podlahovin. Lamelová podlaha, lidově nazývaná plovoucí podlaha, se nelepí k podkladu. Parkety a vlysy se k podkladu lepí. Stejně tak povlakové podlahoviny prodávané v rolích nebo dílcích. Posledním typem je dlažba, která se lepí a spáruje.
Nejčastější podlahy:
- Dřevo – dlouho vydrží, ale je náročnější na údržbu
- Laminát – levný, ale hlučnější
- PVC – levné a měkké
- Vinyl – tvrdý a odolný
- Korek – teplý a pružný
- Přírodní linoleum – praktické na údržbu a odolné
- Koberec – příjemný na došlap, ale hůře se udržuje
- Dlažba – studená, ale dobře se udržuje
Výběr podlahy podle místností
Kuchyně – použít můžete všechny druhy podlah kromě koberce. Nejčastěji používaná dlažba může být snadno nahrazena ostatními teplejšími materiály.
Stejnou podlahu, pokud ji ochráníte proti vlhkosti, můžete použít zároveň v obýváku i kuchyňském koutu bez přechodové lišty. Laminátové podlahy, lakované dřevo a korek opatřete impregnačním nátěrem.
Pokud často vaříte, přijde vám vhod korková podlaha, která je teplá a pružná na došlap.
Koupelna – do této vlhké místnosti použijte dlažbu, PVC nebo dřevo. Do koupelny jsou vhodná tropická dřeva (např. ve formě průmyslové mozaiky) a dřeva tepelně upravená.
Předsíň – do tohoto prostoru občas přijdete v mokrých botách. Použít můžete všechny materiály kromě koberce, důležitá je kvalitní čistící rohožka před vstupem. Dřevo, laminát i korek opatřete proti vlhkosti vhodnou impregnací.
Obytné místnosti – použít můžete všechny typy podlah. Na studenou dlažbu, pokud není vybavena podlahovým topením, je třeba položit koberec.
Pozor, klouže to!
Jedním z nejvíce kluzkých materiálů je laminát v hladké s hladkým povrchem, potřebujete-li opravdu neklouzavou podlahu, použijte vinyl s povrchem struktury dřeva.
Pokud máte vyšší nároky na bezpečný pohyb po podlaze, třeba kvůli pohybu dětí nebo starších lidí, volte podlahu s hrubým povrchem. U laminátu, vinylu a PVC to může být imitace dřeva anebo kamene. Dřevo použijte s drásaným povrchem nebo jej opatřete protiskluzným lakem.
Co s poškozenou podlahou?
Poškození nejvíce hrozí přírodním materiálům, jako je dřevo a korek. Ochráníte je olejovanou anebo lakovanou povrchvou úpravou. Při poškození je možné u olejované podlahy opravit i jednotlivá místní poškození olejem. U lakované podlahy se musí povrch zbrousit a znovu nalakovat v celé místnosti.
Laminát se snadno odře nohou kuchyňské židle nebo kolečkovou kancelářskou židlí. Kuchyňskou židli opatřete filcovými podložkami, pod kancelářskou židli položte k tomu určenou velkou plastovou podložku. Při poškození musíte laminátovou podlahu rozebrat a poškozenou lamelu vyměnit.
Povrchovou úpravu přírodního linolea lze obnovit, u vinylu nebo korku je možné vyměnit celý dílec.
Pes v bytě
Pes má velký vliv na výběr podlahy. Pro psa vybírejte podlahu pevnou, odolnou, která neklouže. Pokud jste si zvolili dřevo, je třeba opatřit vybranou podlahu tvrdým lakem, případně použít dřevo s olejovou vrchní vrstvou, která se snadněji opravuje.
Co s prohnutou podlahou
Požadavky podlah jsou neúprosné, na 2 m délky může být nerovnost podkladu nejvíce 2 mm. Co když máte prohnutou podlahu ve starém domě s trámovými stropy? Pak buď stávající podlahu rozeberte a vytvořte celou novou konstrukci z OSB desek.
Pokud není možné podlahu rozebrat, položte na stávající podlahu PVC nebo koberec. PVC v tomto případě musí být z jednoho kusu, nedá se svařovat.
Hluk v paneláku
Laminátová podlaha patří k „hlučnějším“ podlahovinám. Pokud je použijeme v paneláku, rozléhá se hluk i po ostatních bytech. Dražší laminátové podlahy mají spodní vrstvě integrovanou zvukově tlumící podložku. Pod kteroukoliv lamelovou podlahu můžete položit samostatnou podložku, která tlumí hluk kročejový i prostorový.
O podlahách s podlahářem
Rozhovor s Romanem Šiplákem z firmy www.mojepodlaha.cz
- Jaké jsou trendy při pokládání podlah?
Zatím vítězí laminát, ale je vidět odklon k přírodním materiálům. Některé dřevěné podlahy jsou už cenově na stejné úrovni, jako dražší laminátové. Lidé se rozhodují většinou mezi laminátem a dřevem, nebo mezi PVC a přírodním linoleem. Volí buď povlakové, nebo lamelové podlahy.
- Proč je lepší si nechat podlahu položit od firmy?
Zrovna dnes jsem byl na prohlídce a zákazník si všechno chce položit sám. Zeptal jsem se ho, kdo mu bude podlahu vyrovnávat, s čímž vůbec nepočítal. Další chtěl položit podlahu bez dilatace mezi místnostmi, pak hrozí, že se podlaha ve dveřích rozlomí. Takovéto problémy dokáže odborná firma předpokládat snadno vyřešit.
- Jak řešíte podlahu pro velkého psa?
Velký pes poničí skoro každou podlahu, ale ze zkušenosti se mi jako dobré řešení jeví vinylová podlaha, nedávno jsme pro dogu navrhovali podlahu z tohoto materiálu.
- Jakou podlahu si mohu položit v paneláku?
Podlahy v panelácích jsou velmi nerovné, proto je třeba je nejprve vyrovnat, u lamelových podlah položit zvukoizolační podložku např. z extrudovaného polystyrenu, a pak můžete vybrat jakoukoliv podlahu.
Děkuji za rozhovor.