Otázka ideální velikosti domu je předmětem mnoha diskuzí a řeší ji každý stavebník. Správná velikost domu vzniká z úvah budoucích obyvatel nad jejich potřebami, životním stylem, nad budoucími plány a rodinnými vztahy. Shodnout se na nějaké ideální velikosti, která bude vyhovovat všem, nejde.
![]() |
Znám manžele, kteří ve čtyřpokojovém panelovém bytě žijí se svými čtyřmi dětmi, pracují z domova, mají jezevčíka a párek papoušků. Znám bezdětný pár, který si postavil dům se třemi dětskými pokoji, ale ten na své malé obyvatele stále čeká. A také znám rodinu, kde měli děti hernu v části hlavního obytného prostoru, ta se časem proměnila ve studovnu a záhy se přestěhovala do poschodí, aby měly k učení více klidu. Rodiče měli ložnici již snad ve všech místnostech v domě, podle toho, jak velkou ji zrovna potřebovali.
Za zdánlivě jednoduchou otázkou ideální velikosti domu se skrývají další desítky otázek. Těžko dám jednoznačnou všeobecnou odpověď, protože vždy bude zatížená mým pohledem a mým vnímáním prostoru a funkčnosti. Víc užitečné bude, když se podělím o vodítka, s jejichž pomocí si na tuto otázku odpovíte sami.
1. Podlahová plocha
Metry čtvereční jsou jen nicneříkající číslo. Důležitější než samotná podlahová plocha je půdorys místnosti. Co je podstatné, to je využitelnost místnosti, možnost jejího rozdělení nebo sloučení, umístění oken a dveří, komunikačních zón ( tj. průchod do další místnosti, k oknu, apod.). Můžete mít místnost o výměře 16 m², která bude použitelná jako pokojík pouze pro 1 dítě, nebo o stejné podlahové ploše, kde budou 2 sourozenci a každý bude mít svůj vlastní prostor a své soukromí.
2. Počet místností
Nejsou to jen obytné místnosti, ale i ty servisní, které jsou v domě potřeba. Po čase bydlení v domě si stejně uvědomíte, že většinu životního prostoru vám zabírají věci a valná část domu existuje, aby bylo možné je uskladnit. Prostor v domě není vakuum – je jedno, kolik místností „navíc“ budete mít, vždycky budou plné.
3. Logické návaznosti funkčností domu
Když budete mít dům navržený tak, že budou místnosti fungovat provázaně a doplňovat se, vystačíte si s jejich menší výměrou. Naopak při zbytečně složité dispozici budete potřebovat chodby, haly a komunikační spojky. Ty velikost domu samozřejmě zvětší a prodraží. Ovšem někdy je taková hala nosnou myšlenkou domu, jeho srdcem, a přestože se mě může zdát okázalým nesmyslem, pro svého majitele má opodstatnění a důležitost.
4. Scénáře do budoucnosti
Nejvíce nafouknou dům všechna co, kdyby: Co kdyby se k nám nastěhovali rodiče na stará kolena? Co kdybychom už nevyšli do schodů, budeme potřebovat ložnici v přízemí? A koupelnu? Co když se dcera vdá a budeme tu bydlet 2 rodiny? Co když děti odejdou z domu a dům bude prázdný?
Osvědčilo se mi zůstat u toho, co je teď: Kolik potřebuji dětských pokojů – kolik dětí mám? Potřebuji pracovnu, nebo stačí pracovní kout? Kolik lidí pravidelně stoluje u našeho stolu?
Je vhodnější nenafukovat počet místností, ale mít v záloze změnu jejich funkce, možnost rozdělení, případně přistavění.
5. Výška místností
Stavební zákon hovoří o normě 2,5 m světlé výšky v obytných místnostech. Možná by stálo za úvahu mít stropy o maličko vyšší, tak aby umožňovaly vložení spacího patra, a tím dodatečné zvětšení plochy obytné místnosti.
Aby se dům měnil s vámi
Domnívám se, že tou nejdůležitější věcí je, „aby se dům měnil s vámi“. Aby se uměl přizpůsobit změnám, které ve vaší rodině nastanou. Aby byl vždy tak velký, že v něm budete mít vše, co k životu potřebujete. Aby byl tak malý, že vám nedovolí zahltit prostor zbytečnostmi. Aby byl tak prostorný, že se v něm budete moci svobodně nadechnout. A aby byl tak útulný, že v něm budete moci relaxovat. Aby byl jednoduše tak akorát.
Zdroje obrázků:
http://www.gservis.cz/projekty-rodinnych-domu/absolut.html
http://www.gservis.cz/projekty-rodinnych-domu/aneta.html
http://www.gservis.cz/projekty-rodinnych-domu/trend282.html
Líbil se Vám článek? Přihlašte se k odběru Stavařských novinek a další dostanete přímo do vaší schránky.