Barvy v interiéru mají úlohu estetickou i funkční. S jejich pomocí můžete místnost opticky rozšířit i zúžit. Podíváme se blíže na barevnost stěn nábytku i stojací lampy.
V první části článku vám interierová designérka Andrea Novotná ukázala, jak rozčlenit prostor pomocí zařizovacích předmětů. Tentokrát se podívá na úpravu prostoru pomocí barev a pomůže vybrat nábytek.
Základní optická pravidla:
Prostor opticky rozšíříte, použitím tmavší podlahy a zadní stěny,
Prostor opticky zúžíte, použijete-li tmavší barvu na boční stěny.
Prostor opticky zkrátíte, použijete-li tmavou barvu na protilehlou stěnu.
Opticky prostor snížíte použitím tmavší podlahy a barevného stropu.
Prostor opticky uzavřete použitím tmavší barvy na stěnu zadní a obě k ní přilehlé.
Prostor zvýšíte pomocí použití tmavší podlahy, světlých stěn a stropu.
Rozčleňte dlouhý prostor barvami
V případě modelového návrhu budeme prostor zkracovat. Toho dosáhneme použitím tapety s velkými vzory barvy na zadní stěnu s televizí a oknem.
Dlouhé boční stěny se pokusíme rozčlenit. Výborně nám k tomu poslouží krb, na který použijeme nejtmavší odstín výmalby.
Obr. 1: Pohled na krb
Protilehlá strana žádnou takovou možnost nemá, a protože by striktní přechod barev působil násilně, využijeme výhodné umístění obrazu, který „orámujeme“ rovněž tmavým odstínem. Tento prvek navíc zajistí, že obraz na tmavším podkladě mnohem více vynikne.
Obr.2: Rozdělení stěny s obrazem
Plošné rozdělení barev
Použitá barevná kombinace závisí především na vašem vkusu. Avšak je dobré, pokud nehodláte experimentovat, použít následné plošné rozdělení. Hlavní barva by měla pokrýt cca 60 % plochy, především větší část výmalby. Doplňující barva, tvořící asi 30 % plochy, by se měla objevit na nábytku a části výmalby. Na zbývajících 10 %, tedy textilie, doplňky a dekorace, použijte akcentující barvu, která interiér zvýrazní a oživí.
Teplo a chlad
Je lépe držet se obecně známých pravidel, tedy použití teplé a světlé barvy na sever a studené a tmavší na jih. Nemusí to ale být vždy pravidlem, záleží na subjektivním vnímání tepla a světla, viz modelový příklad.
Pro lepší představu najdete na stránkách výrobců barev aplikaci, ve které si můžete vymalovat přibližný prostor nebo přímo nahrát foto svého interiéru.
Obr. 3: Barevné rozložení
V popisovaném případě byla zvolena jako hlavní barva hnědá hned v několika odstínech, dle požadavku klienta, a doplňková cappuccino. Protože jsou to barvy teplé a prostor je orientován na jih, snažila jsem se je zchladit akcentující tyrkysovou barvou.
Pozor na dřevo a kov
Zvláštní pozornost věnujte dřevodekorům. Při úpravě interiéru doporučuji užít maximálně tří dřevodekorů v prostoru. Počítají se zde i podlaha, zárubně a okenní rámy.
Neopomeňte také sladit kovové prvky. Spíše než postavit vedle sebe více odstínů stříbrné barvy například nerez, nikl a hliník, zvolte jeden kovový odstín a ten doplňte jinými nekovovými barvami.
Tak tomu je i ve vzorovém případě. Kliky, stropní a nástěnná světla a garnýže jsou v provedení nerez. Stojací lampa a podnoží konferenčního stolku jsou v černé barvě a policový žebřík vedle krbu jsme natřeli tyrkysovou barvou.
Vybíráme nábytek
Když vyřešíme dispozice a barvy, můžeme přistoupit k výběru konkrétních kusů zařizovacích předmětů. Před návštěvou obchodu bych vám doporučila prozkoumat trh pomocí internetu a sestavit si vzorkovnici. Vzorkovnice je obrázek, kde máte všechny části nábytku vedle sebe. Nejlépe tak uvidíte, jak k sobě jednotlivé kusy ladí.
Obr. 4: Vzorkovnice
Studio, obchodní řetězec, nebo zakázková výroba?
Při výběru nábytku už záleží jen na vašich finančních možnostech, zda sáhnete do designových řad, nebo půjdete do obchodního řetězce. Nicméně na obchodních řetězcích není nic špatného, obzvláště, pokud takovýto nábytek doplníte byť jen jedním designovým kouskem.
Samostatnou kapitolou je nábytek na zakázku. Nabízí jej hodně studií, ale v poslední době se trend obrací k využití malých dílen truhlářů. Důležitým faktorem je šikovnost truhláře a vaše schopnost interpretovat požadavek.
Nepodceňte dokonalou přípravu
Nakonec je dobré sestavit si seznam použitých prvků, který bude zahrnovat vše od nábytku přes barvy až k háčkům na záclony. Zaručí vám, že při nákupu na nic nezapomenete a budete také přesně vědět, kolik váš nový interiér bude stát.
Článek pro vás připravila Andrea Novotná, interierová designérka. Redakčně upravil Martin Perlík.
Doporučená literatura
Václav Hájek, Ergonomie v bytě, v projektu a v praxi
Suzy Chiazzari, Barvy pro váš domov
Líbil se vám tento článek? Doporučte jej ostatním!