Do chatové osady se brodíme 15 centimetry tajícího sněhu. Auto zůstalo na silnici více než kilometr za námi. Za plotem na veliké zahradě září oranžová fasáda našeho cíle, domečku s dřevěnou verandou a plechovou střechou z 50 let minulého století.
Chata vypadá zvenčí i zevnitř tak, že by se v ní hned dalo i bydlet. Srdcem domu je kuchyně v přízemí. Z kuchyně je možné vejít do obýváku a přístavku s koupelnou a spíží. V přízemí je ještě zimní zahrada, hala se schodištěm a dílna přístupná zvenčí. V podkroví jsou dvě útulné ložnice.
Obr. 1: Zídka pod verandou se rozpadá
Hned za dveřmi kuchyně stojí kamna ústředního topení. „Topení funguje perfektně, kamna zůstanou,“ říká nám majitel domu hned, jak vejdeme. Teď je ale topení vypnuté a uvnitř mrzne stejně jako venku.
Bydlení na penzi
Jsou dvě období, kdy se člověk nejčastěji zabývá rekonstrukcí domu: když zakládá rodinu a pak před penzí. Majitel domu koupil chatu, aby zde mohl v důchodu trávit se svou manželkou většinu roku.
Přáním majitele je postavit novou verandu místo současné, která se rozpadá, celý dům zaizolovat a vyřešit kanalizaci, tedy postavit buď žumpu, nebo septik. K tomu budeme chystat projekt a zařizovat povolení pro rekonstrukci i pro žumpu.
Na jedné straně ubourat, na druhé přistavět
Dům jsme rovnou na místě zaměřili. Ostatní práce už probíhaly za počítačem a na stavebním úřadě. Na úřadě jsme se dozvěděli, že dům může mít zastavěnou plochu bez tepelné izolace nanejvýš 80 m². Dům ale už teď stojí na 81 m² a bude se k němu přistavovat větší veranda.
Nezbylo nám nic jiného než bourat. Navrhli jsme ubourání části přístavku s dílnou, aby se na druhé straně mohla přistavět veranda. Dům bude nakonec o něco menší a na úřadě jsou spokojení.
Zabalit dům do kožichu
Tepelnou izolací zabalíme dům do kožichu. Fasáda bude z polystyrenu Baumit Open. To je speciální polystyren pro rekonstrukce vlhkých domů, který umožňuje větrání zdi. Konstrukce střechy a krytina zůstane, vybourají se jen podhledy v podkroví a střecha se zaizoluje zevnitř minerální vatou. Nová podlaha v přízemí bude ležet na roštu z dřevěných trámků s s minerální vatou mezi trámky. Okna budou plastová s dvojskly.
Hlavní místnosti domu zůstanou, veranda se o několik metrů zvětší, v přístavku vznikne místnost pro bojler, čerpadlo a pračku, koupelna se spojí se záchodem. A jak to dopadlo s kanalizací? Žumpa se v chatové oblasti postavit nesmí, a tak se úřad rozhodne mezi čističkou a septikem.
Povolení na čističku až po roce
Stavbu čističky nebo septiku povoluje vodoprávní úřad. Ten najdete na odboru životního prostředí. Našemu vodoprávnímu úřadu trvalo dost dlouho trvalo, než se rozhodl mezi čističkou a septikem a nakonec schválil čističku s pískovým filtrem.
Samotné řízení k povolení přestavby chaty proběhlo během několika měsíců. Vodoprávní řízení kolem čističky se blíží ke konci až teď, po roce od okamžiku, kdy jsme dům viděli poprvé.
Obr. 3: Kanalizace ze záchoda půjde pod zem
Co na to majitel
Naši skoro roční spolupráci shrnul majitel domu, když jsem mu posílal poslední informace o vodoprávním řízení:
„Teprve při této příležitosti jsem si uvědomil, jak moc jste nám pomohli a stále pomáháte“.- Jan Beneš
Technické údaje
Plochy
původní zastavěná plocha: 81,1 m2
nová zastavěná plocha: 79,7 m2
užitná plocha místnosti: 99,05 m2
Tepelná izolace
střecha: 200 mm – Isover unirol profi
podlaha: 100 mm – Isover unirol profi
podlaha verandy: 100 mm – EPS 100 S
fasáda: 120 mm – baumit open
okna, dveře: plastová, dvojskla, k = 1,2
Rok plánování chaty
Rekreační domek odpovídal životnímu stylu v 50. letech minulého století, díky pečlivému promyšlení před stavbou, kvalitní přípravě projektu a komunikaci s úřady z něj bude po rekonstrukci moderní dům, který se dožije v plném provozu 100 let. V rozhodování, jak starší dům využít, vám pomůže stavební inženýr. K tomu můžete využít i našich služeb.
Rekonstrukce chaty byla velmi podobná rodinnému domku, na ten majitelé kladou přeci jen o něco větší požadavky. Jaké? Na to se podíváme zase někdy příště…
Líbil se vám tento článek? Doporučte jej ostatním!