Váš byt je v domě, který stojí dvacet nebo padesát let a za tu dobu se životní styl hodně změnil. Umakartové jádro je nevzhledné, koupelna stísněná, zásuvky jiskří, obývák s kuchyní byste rádi propojili do jedné velké místnosti a každou chvíli zakopnete o prodlužovačku. Co s tím můžete dělat, se dočtete v následujícím dvoudílném seriálu.
Panelových domů bylo v Česku postaveno přes 80 000 a žije v nich čtvrtina obyvatel naší země. Na počátku devadesátých let minulého století byly zavrhovány a uvažovalo se i o jejich bourání. Postupem času a s příchodem nových developerských projektů se ukázalo, že tak špatné nejsou. Na sídlištích navíc postupně vyrostly stromy a zazelenala se. Betonové bloky odolaly i prognózám, že se z nich stanou ghetta jako v některých západních zemích.
Obr. 1: V paneláku žije čtvrtina obyvatel Česka.
Pod pojmem panelák si představíte dům s fasádou poskládanou z šedivých panelů, případně domy, které hýří všemi barvami, ale panely pod novou polystyrenovou fasádou alespoň tušíte. Podobně ale byla postavena celá řada jejich předchůdců, kde jsou sice stěny zděné, ale stropy a schodiště jsou už postavené panelovou technologií. Na první pohled tedy vypadají jako cihelné bytové domy ze začátku 20. století.
Proč se vlastně paneláky stavěly? Zpočátku bylo cílem vyřešit poválečnou bytovou krizi, navíc na vyšší úrovni bydlení, než na jakou byli obyvatelé zvyklí. Později šlo jen o to, stavět co nejlevněji. Způsob, jak jsou postavené, umožňuje byt přizpůsobit současnému životnímu stylu.
Kdy můžete bourat stěny?
Z hlediska možných dispozičních změn se setkáte se dvěma přístupy a podle toho můžete bourat stěny v bytě:
1. Otevřená dispozice
Byt tvoří buňka obklopená nosnými zdmi. Prostor je na místnosti rozdělený nenosnými příčkami. Ty můžete vybourat a získáte obrovskou místnost, nejčastěji tvaru obdélníku, kterou můžete nově přepříčkovat. V prostoru se po vybourání nachází jen instalační jádro se stoupačkami. Otevřená dispozice je pro rekonstrukci nejlepší řešení bytu.
Obr.2: Všechny stěny mezi místnostmi jsou tvořené nenosnými příčkami
2. Uzavřená dispozice
V jiných typech domů jsou vnitřní stěny v bytech nosné. Někdy všechny kromě bytového jádra, někdy jen některé, například mezi obývákem chodbou. S nosnými vnitřními zdmi se většinou setkávám v později postavených domech, tedy z 80. a počátku 90. let minulého století.
Nosné panely zbourat nemůžete. Buď se jim musíte přizpůsobit, nebo do nich necháte vyříznout otvor, například pro spojení obýváku a kuchyně nebo pro nové dveře. Bourání nosného panelu musí posoudit autorizovaný statik. Z mých zkušeností jsou ale možné úpravy v takových bytech jen velmi omezené.
Obr.3: Stěny mezi místnostmi jsou nosné, můžete do nich nanejvýš vybourat otvor
Ve skutečnosti ani byt, který v rámci vnitřní dispozice nemá nosné stěny, nemůžete přepříčkovat úplně po libosti, záchod musí být těsně vedle instalačního jádra, koupelna a kuchyně pak blízko, ideálně když k němu přiléhají. Omezovat vás budou i stávající okna, vstupní dveře, radiátory a minimální velikosti místností, aby mohly být považovány za obytné.
Koupelna, záchod a instalační šachta
Sociální zázemí je obvykle stísněné. V koupelně se nachází umyvadlo, vana a elektrická zásuvka pro pračku. Na WC záchodová mísa a přístup do instalační šachty. Celé této trojkombinací se říká bytové jádro.
Instalační šachta musí zůstat přístupná
V instalační šachtě se nachází obvykle dvoje vzduchotechnické potrubí, jedno pro kuchyň, druhé pro koupelnu a záchod, stoupačka kanalizace, rozvod studené vody, teplé vody a cirkulace teplé vody. V případě, že je do domu zaveden plyn, tak také stoupačka plynovodu.
Jsou tu i napojovací a měřící místa,tedy uzávěry a vodoměry pro teplou a studenou vodu a plynoměr bytovým uzávěrem plynu. Ty musí zůstat po rekonstrukci přístupné. Proto budou muset nová dvířka do šachty zůstat v místě těch původních. Šachtu také není možné zmenšit, instalace obvykle vyplňují celý prostor.
Pokud nepřiléhá kuchyň ke koupelně, najdete v bytě druhé instalační jádro vedle kuchyně, které je vybavené podobně jako to v koupelně.
Obr.4: Instalační šachta skrývá stoupačky a vzduchotechniku
Z čeho postavit nové stěny bytového jádra
U panelových domů byly stěny jádra původně buď z umakartových desek nebo zděné z cihel nebo lehčeného betonu. Nově se jádro vyzdívá z příčkovek Ytong nebo se postaví ze sádrokartonových příček. Ytong je oblíbenější, protože je bytové jádro ve výsledku zděné a lépe se do něj kotví těžké předměty.
Stěny jádra postaveného ze sádrokartonových nebo pevnějších sádrovláknitých desek mají ale také své výhody. Postaví se totiž kostra, která zahrnuje stěny, předstěny i podhled, uvnitř se provedou rozvody a celá konstrukce se najednou opláští, a tím odpadnou problematické přechody mezi konstrukcemi.
Vnitřní rozvody v bytovém jádru
Umyvadlo, vana a záchod přiléhají těsně k instalačnímu jádru proto, že v tenkých příčkách není kudy vést připojovací potrubí. Původní příčky jsou tenké a do panelu se vodovodní trubka zasekat nedá. Kanalizaci zase nemůžete vést v podlaze, protože podlaha je jen několik centimetrů silná. Rozvody můžete vést buď v nové příčce, nebo za sádrokatonovou předstěnou, která je postavena před obvodovým panelem. Vana nebo sprchový kout buď musí přiléhat k jádru nebo, pokud jsou dále od jádra, je pro ně třeba podlahu zvýšit a v koupelně nebo v jejích dveřích vznikne schod.
Dispoziční úpravy bytového jádra
Záleží na umístění instalačního jádra se stoupačkami, to nejčastěji přiléhá jednou stranou k panelové nosné stěně. Pak můžete koupelnu buď rozšířit do prostoru chodby nebo jen vyzdít v místě, kde byly její stěny původně. Oproti umakartovému jádru bude ale nová koupelna o něco menší, protože nové stěny budou silné 70 až 100 mm, umakart je přitom silný kolem 10 milimetrů.
Jak vylepšit dispozice koupelny a záchoda:
- Umývátko na WC. Prodávají se i docela malá umývátka hluboká 200 mm. Pokud koupelnu o 100 – 150 mm zmenšíte, umývátko se vám na záchod vejde.
- Krátká zavěšená záchodová mísa. Zavěšený záchod s běžnou mísou je obvykle stejně hluboký jako ten, co stojí na zemi. Koupit ale můžete i velmi krátkou záchodovou mísu, délky jen 460 mm. Ty běžné mají přibližně 540 mm. Rozdíl 80 mm je v malé místnůstce docela znát.
- Širší dveře do koupelny a na WC. Pokud to rozměry haly dovolí, vyměňte úzké panelákové dveře široké 600 mm za pohodlnější o šířce 700 mm. V případě, že bude v bytě bydlet člověk na vozíčku, pak nechte osadit dveře o šířce 800 mm.
- Posuvné dveře. U úzké haly nebo chodby, kde dveře z koupelny a záchoda překážejí, osaďte o něco dražší posuvné dveře do dveřního pouzdra. To bude neviditelné, schované v příčce. Aby bylo možné pouzdro použít, musí zbýt volná stěna ještě o něco širší než samotné dveře. Pro užší prostory existují i dveře, které se posouvají za sebe.
- Přesun koupelny. V případě, že je stoupačka v prostoru a nepřiléhá k nosné zdi, je možné dispozice bytu radikálně změnit a koupelnu například přesunout na opačnou stranu instalačního jádra.
Ve druhé části článku se dočtete, na co si dát pozor při řešení kuchyně, o podlahách a o jednání s úřady.
Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru Novinek o rekonstrukcích a další dostanete přímo do vaší schránky.