Častý problém bytů je, že se v průběhu let jejich podlahy zvyšovaly. Tu se nalepila dlažba, tu lino. Při celkové rekonstrukci bytu je proto jeden z hlavních požadavků majitelů, srovnat podlahu ve všech místnostech na stejnou výšku, nejlépe na tu, kterou má teraco ve společné chodbě.
Dvoucentimetrový schod mezi místnostmi půjde zrušit
Podlahy ale mohly mít různé výšky už z doby stavby. Tenkrát se to tolik neřešilo, mezi místnostmi byly prahy, které centimetrové rozdíly snadno vyrovnají. Ty se ale teď většinou nedělají a podlaha prochází všemi místnostmi bez přerušení.
Pro srovnání podlah je zásadní do nich udělat sondy, aby se zjistilo, jak hluboko je vrchní část stropní konstrukce a s jakou tloušťkou mohu počítat pro nové podlahové souvrství. Problém bývají hlavně koupelny.
A takto to může vypadat ve skutečnosti:
Podlaha ve zádveří je o 30 mm výše než ve společné chodbě domu. V obýváku o dalších 20 mm výše a v koupelně o 50 mm výše než v zádveří.
Provedly se sondy do podlah a zjistilo se, že v zádveří jsou dřevěné stropy a nad prkny je 180 mm skladba podlahy. 180 – 30 = 150 mm. Tolik máme na novou skladbu, to je ok.
V obýváku byla stejná situace, dřevěný trámový strop a na něm 200 mm skladba podlahy. Také ok. Zbývá 150 mm na novou podlahu.
V koupelně byla odkryta betonová deska 120 mm pod povrchem. 120 – 80 mm = 40 mm. Tady už musíme být opatrní s tím, co všechno se má do podlahy vejít. Do 40 mm se nevejdou rozvody kanalizace a vody, je třeba koupelnu plánovat tak, aby byly vedeny v předstěně.
Navíc je požadavek majitele sprchový kout bez vaničky se žlabem v podlaze. Buď je třeba z požadavku ustoupit, nebo podlahu přizvednout.
Sonda v betonové podlaze na trámovém stropě
V bytě je ale další výšková úroveň. Do původní lodžie bylo před lety vloženo okno a stala se z ní další místnost, coby původně venkovní prostor nemá nijak silnou skladbu podlahy. Nově se má vybouráním původního okna spojit s obývacím pokojem a sjednotit s ním i skladbu podlahy. Podlaha je na stejné úrovni jako ve společné chodbě domu, ale sondou bylo zjištěno, že je silná jen 40 mm a pod ní betonová deska. Pro protažení skladby z obývacího pokoje ale potřebujeme alespoň 70 mm.
A co teď? Zvednout podlahu v celém bytě o 30 mm s tím, že by byl schod v prahu ve vstupu do bytu a pomoci si tak i v koupelně, kde ani to nemusí stačit? Nebo oddělit podlahy v obývacím pokoji a koupelně?
No a tady už přichází čas na kompromisy a diskuse…
Těším se na viděnou u dalšího článku, jestli chcete zprávu, až vyjde, zadejte svůj email do rozesílky níže.