Listujete internetovými stránkami a přemýšlíte: Mám se jít podívat na tento dům? Nebo na tamten? Nepůjdu tam zbytečně? Ušetřete čas a přečtěte si, jak z nabídek na internetu vytěžit informace, které vám pomohou v rozhodování, zda zvednout telefon a prohlídku si domluvit.
V prvním díle seriálu jsme se podívali na výhody a nevýhody staršího rodinného domu, pro ten druhý jsem pro vás vybral dům v Úvalech u Prahy, který na mě první vyskočil v seznamu inzerátů. Budete překvapeni, jak moc informací, kromě těch oficiálních od realitní kanceláře, o něm dokážete zjistit.
Obr. 1: Úvodní fotka domu nese spoustu informací. (zdroj: Sreality.cz)
Obr. 2: Doporučuji číst pečlivě, zda jsou do domu zavedeny voda, plyn nebo telefon. (zdroj: Sreality.cz)
Proč Úvaly u Prahy?
Malé město se 6 000 obyvateli leží několik kilometrů na východ od Prahy. Je to ideální místo, pokud dojíždíte do Prahy za prací. Vlakem se do centra velkoměsta dostanete za 30 minut a autem na metro to je asi 20 minut. V Úvalech bez problémů dojdete pěšky za nákupy nebo na poštu a ani děti to nebudou mít daleko do školy. Kousek je to i do přírody.
A navíc! Od našich zákazníků jsem se dozvěděl, že rodinné domy na východní straně Prahy se dají koupit levněji než na jejím západním kraji.
Obr. 3: Blízko domu je supermarket, ale i rušná silnice. (zdroj: Mapy.cz)
Dům za silničním obchvatem
Dům se nachází na kraji Úval, za silniční přeložkou kolem města, a to má několik nevýhod. Silnici musí překonat děti na cestě do školy a obchvat je vzdálený jen 100 m od domu, hrozí tedy zvýšený hluk od silnice. Zároveň se ale dočtete na stránkách obce, že se plánuje nový dálniční obchvat, který vede dál od vybraného domu.
Kousek od domu leží několik rybníků, takže to nebudete mít daleko ani do přírody. Zároveň ulice, na které dům stojí, je klidná a nehrozí velké nebezpečí úrazu.
Obr. 4: Na nejlépe osluněných stranách domu je soused a silnice. (zdroj: Mapy.cz)
Špatné natočení domu ke světovým stranám
Dům je na severozápadní straně ulice a na severozápad má zahradu, kterou zastiňuje. To považuji za nevýhodu, protože si přejete, aby šlo do obytných místností sluníčko a zároveň vám tam nekoukali lidé z ulice. Nejlepší strany domu z hlediska slunce jsou jihovýchodní do ulice a jihozápadní stíněná sousedním domem.
Ideální by bylo, kdyby byla zahrada na jih od domu a tam směřovala i okna z obýváku a ložnic.
Pohled z ulice vám toho poví o domě nejvíc
A to je zároveň dobrá zpráva, protože i kdybyste neměli k dispozici fotogalerie realitní kanceláře, můžete se na dům podívat pomocí Street view nebo Panorama. Tady je fotka a pojďte ji zkoumat.
Obr. 5: Popřemýšlejte, co dokážete zjistit z pohledu na dům? (zdroj: Sreality.cz)
Napište si 3 věcí, které vás zaujaly
Nejprve si to zkuste sami. Vezměte tužku a papír a napište 3 věci, které vás na domě zaujaly a mohou být k prospěchu, nebo naopak nákup domu komplikovat. Fotku z inzerátu si zvětšete.
- …
- …
- …
Hotovo?
Zhodnocení pohledu z ulice
Obr. 6: Pohled na dům z ulice (zdroj: Sreality.cz)
- Škvárové tvárnice. Dům byl postavený někdy ve 30. letech 20. století a v 70.-80. letech dostal novou přístavbu ze škvárových tvárnic, vidíte? Prosvítají skrz omítku. Přístavba může komplikovat rekonstrukci, a pokud byste chtěli výrazněji přestavovat, budete muset počítat s tím, že tvárnice se často vyráběly doma a každá má jinou únosnost.
- Nástřešák. Elektrické dráty jsou vedené přes střechy. Takzvaný nástřešák bude muset na domě zůstat i po rekonstrukci, protože dělá tepelný most. Pokud s ním budete potřebovat při úpravách střechy hýbat, bude nutné jednat s energozávody, což zabere čas.
- Izolace proti vlhkosti. Dům je podřezaný, což je dobrá zpráva, ušetří vám to náklady na izolaci stěn. Při osobní návštěvě je třeba zjistit, zda je podřezaný celý dům dokola a ne jen to, co vidíte na fotce.
- Oplocení. Plot bude potřebovat vyměnit, ideální by bylo, kdyby bylo možné svést napojení elektřiny pro dům do země a do nového plotu umístit skříň s nožovými pojistkami a elektroměrem. Tím by se vyřešil i problém s nástřešákem a energozávody by si byly spokojenější, protože by si odečítaly elektroměr samy. Do plotu by se pak zakomponoval i plynoměrný sloupek.
- Střecha. Podle viditelné krokve u štítu domu je znát, že je krov poddimenzovaný, tedy bude nutné krov vyměnit a nejlépe i celou střechu přizvednout. Zateplením podkroví by se totiž snížil, podle fotky už tak dost nízký, strop v místnostech v podkroví.
- Zateplení. Okna jsou stejně stará jako přístavba, bude třeba je vyměnit za nová, tepelněizolační. Bude třeba i tepelněizolační fasáda a zateplení podlah v přízemí.
- Statické praskliny. Nejsou vidět žádné statické poruchy, což je pro dům velké plus.
- Co ještě není vidět. Rozvody topení, vody, kanalizace a elektřiny – to vše předpokládám bylo instalováno v době budování přístavby, a tak je bude třeba také vyměnit.
Na prohlídku jděte v dopravní špičce
Dům určitě stojí za osobní prohlídku a podrobnější průzkum, na který doporučuji jít v době, kdy je na přilehlém obchvatu silný provoz, tedy nejspíš v odpoledních hodinách. Za hlavní nevýhodu domu považuji jeho orientaci ke světovým stranám. Za hlavní výhodu považuji podřezání proti vlhkosti a žádné viditelné praskliny. Musíte počítat s dalšími alespoň 2,5 miliony na rekonstrukci.
Chcete zprávu, až vyjde třetí díl? Přihlašte se k odběru novinek a přistane přímo do vaší schránky, nebo si přečtěte první díl seriálu.