Za dobu, kterou se věnuji starým domům, jsem se setkal se třemi hlavními způsoby, jak jejich majitelé postupují ke svému cíli, tedy stěhování se do zrekonstruovaného domu. Každá cesta je svým způsobem trnitá a má své slabé i silné stránky.
Rozhodnutí, kterou cestou se dát závisí na množství peněz, které můžete do stavby investovat, na časových možnostech a také na době, za kterou se chcete do domu nastěhovat.
1. Rekonstrukce s velkým nasazením
Koupili jste dům, je prázdný a vy v něm chcete co nejdříve bydlet. K tomu je třeba dostatek peněz, ať už vlastních nebo z hypotéky, kterými budete plynulý chod stavby financovat.
V takovém případě je třeba pečlivá příprava a vše domluvit s firmami předem. Jako dodavatel stavby je nejvhodnější buď jediná stavební firma nebo jeden hlavní dodavatel. Ten bude dělat většinu stavebních prací a na specializované úkoly si najmete úzce zaměřené firmy.
Obr.1: Při celkové rekosntrukci občas z domu zůstane jen několik zdí
Ve výsledku tedy jedna firma provede bourání, postaví střechu, udělá hrubé zednické práce, natáhne rozvody vody, kanalizace a dům zateplí. Na elektroinstalaci chytrého domu a podlahové topení si najmete specialisty.
Velká výhoda tohoto postupu je rychlost. Od prvního kopnutí bude trvat rok až rok a půl, než se budete moci nastěhovat, záleží na velikosti domu. Také můžete snadno využít dotaci Zelená úsporám, která ale vyžaduje, abyste práce stihli v termínu.
Nevýhodou je, že musíte mít po ruce balík peněz, ze kterého budete čerpat a který vám vystačí na stavbu samotného domu. Plot a drobné stavby na zahradě můžete dokončit později.
Málo času na vychytávky
Takové stavění postupuje velmi rychle a nemáte čas na vymýšlení vychytávek a velké změny v průběhu stavby. Firmy chtějí odpovědi hned, aby mohly práce pokračovat.
Přitom nejde jen o barvy oken nebo žaluzií, které si můžete naplánovat předem. Spousta problémů k řešení vyplyne v průběhu stavby.
Například se odkryje zajímavý detail schodiště, který byl schovaný za nějakou příčkou, kterou jste chtěli zbourat. Vy se musíte rozhodnout, jestli ho využít, s tím, že se třeba i zúží prostor chodby. A nebo se po odkrytí krovů ukáže, že jsou uhnilé. Pak je třeba rychle rozhodnout, jestli je jen vyspravit a nebrzdit stavbu, nebo objednat nové krokve.
2. Nastěhovat se a rekonstruovat po částech
Při této cestě nemusíte mít tolik peněz najednou. Provedete jen nejnutnější stavební úpravy, do domu se nastěhujete a pak postupně přestavujete, s tím, že bude trvat řadu let, než bude dům úplně hotový.
Tento postup nabízí daleko větší prostor pro stavění svépomocí, kdy sice zapojíte stavební firmy na odbornější práce, jako jsou třeba rozvody elektřiny nebo vytápění, ale ty hrubé si uděláte sami.
Při pomalejším stavění je menší šance, že využijete dotace Zelená úsporám právě kvůli termínu, do kterého musíte stavbu dokončit. Možností je připravit projekt a plnit požadavky dotace s tím, že samotnou žádost podáte až těsně před dokončením domu.
Velké riziko postupného stavění je, že dům nedokončíte a budete bydlet celý život na staveništi. Po čase vám ani nepřijde divné, že některé zdi nejsou nahozené a že místnosti osvětluje jen samotná žárovka.
Posledním velkým rizikem dlouhodobého stavění je, že dům nebude nikdy nový. Až za deset let dokončíte stavbu, budou materiály, které jste použili na začátku, dávno překonané a konstrukce opotřebované a nebudou vám dělat takovou radost. Proto doporučuji i stavění po částech rozdělit maximálně na 5 let.
Rok ve starém domě
Zvolit můžete ale i kompromis mezi první a druhou cestou. Je výhodný zvláště u domu, který neznáte, protože jste ho právě koupili. Tuto cestu volí celá řada mých zákazníků.
Do domu se nastěhujete a rok v něm bydlíte. Při tom zjistíte, jak dům funguje, jaké má slabiny, co vám na něm vyhovuje a co ne. Zjistíte třeba, že v zimě zamrzá přívod vody a po točitém schodišti se vám opravdu špatně chodí.
Po roce života v koupeném domě se z něj odstěhujete a necháte provést celkovou rekonstrukci. Tím se vyhnete nečekaným překvapením, se kterými po dostavění domu už mnoho neuděláte.
3. Pečlivé úpravy domu s atmosférou
Běh na velmi dlouhou trať určený pro milovníky starých staveb a trpělivé majitele domu je rekonstrukce historické fary nebo statku. Zkrátka domu, co má duši a atmosféru, které chcete zachovat.
Pracujete za pomoci starých technologických postupů s kvalitním, dobře vyschlým dřevem, hledáte historické cihly s reliéfy. Takovým konstrukcím vůbec nevadí, že dlouho trvá, než je stavba dokončena, protože vydrží sloužit dlouhé desítky a možná i stovky let.
Obr.2: Rekonstrukce historického krovu vesnického domu
Řemeslníky na stavbu si pečlivě hledáte a část odborných prací se postupně naučíte sami, protože není v dosahu nikdo, kdo by staré postupy uměl nebo byl dostatečně trpělivý, aby si s detaily domu vyhrál.
Tento postup není tak finančně náročný, jak na první pohled vypadá, protože se výdaje rozloží do řady let. Jeho hlavní riziko je ve využití prostor, se kterými pracujete. Váš životní styl se během deseti nebo patnácti let změní a nakonec zjistíte, že jste vytvořili něco, co už vůbec nepotřebujete.
Naplánujete dům, kde bude mít každé dítě svůj pokoj, kam budou moci přijet vaši rodiče na víkend a mít vlastní prostor, kde je nebude nikdo rušit. Za 15 let ale děti vyrostou a odstěhují se do vlastního a vašim rodičům v pokročilém věku už se nikam jezdit nechce.
Časem se změní i vaše vlastní představy o pohodlí, nechce se přikládat do pece, která sice vytopí celý dům, ale musíte ji dlouho roztápět. Raději byste jen otočili knoflíkem kotle a měli teplo.
Jaký přístup k rekonstruování domu zvolit?
Jak vidíte, žádná varianta není dokonalá. Úhelným kamenem jsou peníze, které máte k dispozici. A také vaše představa o konečném výsledku. Když peníze na celkovou rekonstrukci nemáte a s hypotékou by se vám špatně spalo, musíte se smířit s postupnou rekonstrukcí.
Pokud chcete mít dům, který vypadá jako před sto lety, je lepší stavbu neuspěchat a pořádně každou fázi promyslet. A to i v případě, že vás finance ve stavění neomezují.
Základem je dobrý projekt, nebo alespoň studie celé stavby. Ano, můžete stavět i bez projektu, pokud ho po vás nechce stavební úřad kvůli Povolení nebo Ohlášení. Zvláště stavění po částech k tomu navádí. Projekt vám zhmotní cíl na obzoru. K tomu budete směřovat třeba i řadu let a budete ho mít stále na očích.
Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru Novinek o rekonstrukcích a další dostanete přímo do vaší schránky.