Nahlédněte do zákulisi práce stavebního inženýra „den za dnem“, při projektování rodinného domu v létě 2011. Od počátečního rozkoukávání přes řešení problémů s tepelnětechnickými detaily, dispozičním řešením domu komunikaci s ostatními zapojenými doborníky po závěrečné tisknutí výkresů a skládání do desek.
Úterý 12. července
Rychlá změna zakázky
Nedávno jsem navázal spolupráci s architektem z ateliéru Dimenze 11. Dohodli jsme se, že pro něj na zkoušku nakreslím projekt přístavby rodinného domku. Dostal jsem studii stavby a dnes s ním mám domluvenou schůzku, abychom upřesnili nejasnosti.
Najednou mi architekt volá, že potřebuje rychle udělat úplně jiný projekt. Je to novostavba dvojdomku a dokončen musí být do tří týdnů. Stihnu domek za tu dobu nakreslit? Rychle se rozhoduji a souhlasím.
Za chvíli mám v e-mailu podklady a za další půl hodinu přisvištěl architekt na motorce. Dozvídám se, že to vlastně není jeden dům, ale šest dvojdomků, a kreslit budu pouze stavební a statickou část. Alespoň tak.
Středa 13. července
Překresluji podklady do Autocadu
Práci začínám studiem všech podkladů a překreslováním výkresů do Autocadu. Studie je totiž v Archicadu, název je podobný, ale program už tolik ne. Překreslování funguje tak, že si v Autocadu soubor s výkresem studie podložím pod svůj vlastní soubor a podobně jako přes průsvitný papír překresluji. Primitivní, ale účinné.
Čtvrtek 14. července
Modulová koordinace
Rozměry stěn ve studii jsou pouze přibližné, proto musím stěnám dát tloušťku podle rozměrů cihelných bloků, ze kterých se bude dům stavět. Upravuji i rozměry místností, aby délky stěn, výšky místností a umístění oken vycházely v násobcích délky cihelných bloků a bloky se nemusely řezat.
Mezitím si vyměňujeme s architektem mnoho e-mailů a ujasňujeme rozměry. Koupelny se nesmějí při úpravách zmenšovat, aby se vešlo umyvadlo i sprcha!
Pondělí 18. července
Slepáky a panelárna
Chystám slepé výkresy pro inženýrské sítě a elektro. Slepáky jsou výkresy bez kót s tenkými obrysy zdí. Do nich budou projektanti specialisté zakreslovat rozvody vody, kanalizace, vytápění a elektroinstalací.
Stropy v rodinném domě budou panelové, proto volám do panelárny, aby mi navrhli skladbu stropu a řekli mi, jaké podklady k tomu budou potřebovat. Sepisuji si jejich požadavky a doufám, že je brzy dám dohromady.
Úterý 19. července
Výkresy pro statickou část domu
Dnes mi nechodí po internetu žádné požadavky na úpravy výkresů, které jsem řešil neustále v posledních dnech, a tak se rozhoduji nakreslit v předstihu výkresy pro statické řešení domu, tedy ztužující věnce, základy a krovy. Tento náskok se mi bude později docela hodit.
Středa 20. července
Řezy a řešení akusticky odolné stěny
Dnešek je opět akčnější, potřebuji rychle rozkreslit svislé řezy stavbou. Řez je nejdůležitější část projektu. Dům se rozřízne nejproblematičtějšími místy, jako je třeba schodiště, vrata do garáže nebo okna. Jsou v něm vidět skladby konstrukcí podlah i napojení tepelněizolačního pláště na základy.
Jak jsem psal na začátku, pracuji na dvojdomku. Což jsou vlastně dva byty vedle sebe. Proto stěna mezi nimi musí splňovat požadavky tepelnětechnické i proti hlukové. Stěna z katalogu výrobce cihel požadavky splňuje, ale co když do ní vysekám díru pro elektrickou zásuvku? Nebo ukotvím schodiště? Řešení následuje po několikeré výměně e-mailů s architekty. Výsledkem je, že stěna bude zesílena a bude se do ní zasekávat nanejvýš elektrická zásuvka.
Čtvrtek 21. července
Podklady pro panelárnu a řešení tepelných ztrát domu
Konečně mám všechny podklady pro výpočet stropu, posílám je do panelárny. Ta slibuje, že návrh stropu bude hotový do týdne. O jednu starost méně a já se mohu dát do výpočtu tepelných ztrát obvodových konstrukcí, tedy stěn, střechy, podlahy…
Pasivní dům to nebude, ale zaizolovaný je dost. Cihelné bloky mají už samy o sobě dobré tepelněizolační vlastnosti a k tomu se přidá ještě 14 cm polystyrenu. Pozor si musím dát jen na střechu a překrytí rámu oken polystyrenem.
Pátek 22. července
Garáž
V rodinném domku mám i garáž a konečně jsem se dostal k tomu, abych se nad ní mohl zamyslet. Garáž je třeba tepelně izolovat od zbytku domu. Z tenké příčky mezi garáží a chodbou se tedy stává silná stěna. Izolaci dostane i strop garáže. Vrata požaduje investor co nejlevnější. To znamená typové řešení. Po elektronické diskusi s architekty je jasné, že požadavky splní jen sekční vrata. To jsou vrata složená z lamel, která se zasunou pod strop garáže.
Pondělí 25. července
Plán až do konce prací a pohledy
Už zbývá jen týden do odevzdání projektu. Proto si sepisuji časový plán, kdy mám co stihnout. Pracovnímu víkendu se nevyhnu. Vše sepsáno a já se dávám do úpravy pohledů z architektonické studie. Postupně upravuji podle pohledů i řezy, které mám skoro hotové už z minulého týdne.
Úterý 26. července
Ujasňování detailů stavby přes Skype
Dnes je den diskusí přes Skype, příliš jsem toho nenakreslil, ale ujasnily se skoro všechny konstrukční detaily, řešení komína a další. Odpoledne mám klid od diskusí a dávám se do intenzivního kreslení.
Středa 27. července
Technické zprávy a ladění detailů
Technická zpráva je popis celé stavby, čeká mne sepsat 12 stránek textu. Ale psaní mi dnes od ruky vůbec nejde. Po půl dni nevalných spisovatelských výtvorů rezignuji a odkládám psaní na zítřek. Naštěstí mi zbylo ze včerejších diskusí spousta úprav ve výkresech, tak alespoň s něčím jsem pohnul.
Čtvrtek 28. července
Technické zprávy a statika
Pouštím se do zprávy s chutí hned ráno a přesně v poledne mám 12 stran sepsaných, velký rozdíl oproti včerejšku. Dávám se do posledních úprav výkresů statického řešení domu z minulého týdne a také do zprávy.
Pátek 29. července
Statika řadovky a situace
Dosud jsem se zabýval jen svým dvojdomkem, ale paralelně s ním se pro stejného investora kreslí i řadový domek. K tomu mám na starosti jen statické výkresy. Tedy si na půl dne si dávám pauzu od svého dvojdomku a připravuji statiku pro svého kolegu. Je to trochu šok, takhle vypadnout z jedné intenzivní práce a snažit se rychle stihnout druhou, naštěstí se daří.
V pondělí se naštěstí budou výkresy odevzdávat jen elektronicky v PDF, takže je nemusím o víkendu tisknout. Uff, snad stíhám.
Odpoledne se ještě začínám zabývat situacemi dvojdomku, ale jejich čas bude až zítra.
Sobota 30. července
Situace
Šest rodinných dvojdomků stojí vedle sebe. Na výkrese situace je v malém měřítku půdorys rodinného domku a pak terén kolem něj včetně chodníčků, branky, plotu. To vše i s nadmořskými výškami. Je to piplačka skoro na celý den a to ještě šestkrát za sebou.
Neděle 31. července
Kontrola výkresů
Blížím se do finále, a tak všechny výkresy tisknu, abych je zkontroloval na papíře. Výsledek na obrazovce je dobrý, ale když se dívám, jak to bude ve skutečnosti vypadat na papíře, najdu ještě spoustu nesmyslných čar a nečitelných textů. Každý den jsem si psal poznámky o úpravách domu, teď si je všechny procházím, abych na nic nezapomněl, a odesílám projekt ke kontrole architektům.
Pondělí 1. srpna
Řešení stropů
Kontrola dopadla dobře, opravuji jen několik drobností a dopoledne už pracuji docela poklidně. Stále ale nepřišly podklady z panelárny, a to je potřebujeme ještě dnes! A je po klidu. V panelárně také nestíhají a teprve dnes se k mým výkresům dostali. Panely, se kterými jsme počítali, strop neunesou, musí být silnější. Výkresy už jsou před odevzdáním a upravovat se nedají. Nakonec se ukazuje, že stačí zesílit stropní panely o centimetr a půl jen kolem schodiště, a to se na celkové tloušťce stropu nijak neprojeví. Dokresluji tedy rychle výkresy a odevzdávám elektronicky v PDF…
Úterý 2. srpna
Tisk a kompletování výkresů
Výkresy jsme stihli v pondělí odevzdat v termínu a teď zbývá vše vytisknout a zkompletovat. Celá dokumentace bude v šesti kopiích. Tisknu na papír formátu A3 a zjišťuji, že moje tiskárna si nějak nerozumí s Windows 7, které mám teprve krátce. Kdovíproč tiskárna vytiskne vždy jen jednu kopii. To práci dost zdržuje. Přesouvám se tedy ke staršímu počítači s Win XP a už jede tisk daleko rychleji. Skládání výkresů je docela náročné. Hlavně na čas a soustředění. Pro každou kopii projektu chystám jedny desky, ve kterých budou výkresy stavební části domu, druhé desky se statickou částí a třetí desky se statickou částí druhého domu. Práci urychluje, že si rozpisky a seznamy dokumentace tisknu na samolepky.
Je úterý večer a všechny výkresy jsou úhledně složeny deskách. Třítýdenní projektantský maraton skončil.
Závěrem
V popisu jsem se vám pokusil přiblížit, jak práce stavebního inženýra, projektanta, probíhá. Denodenní zápis vznikl díky tomu, že práce probíhaly tak rychle, že jsm si musel psát spoustu každodenních poznámek ze kterých jsem zpětně vycházel. Psal jsem vždy jen o hlavních denních úkolech, které provázela řada drobnějších povinností. Výjimečné na této zakázce je také, že jsem se jí mohl opravdu věnovat tři týdny v kuse, většinou se zabývám dvěma až třemi stavbami najednou.
Zdroj vizualizací rodinného domu: Atelier Dimenze 11