Plísně v rozích místností nebo kolem oken, vlhké skvrny na stěnách a na stropě, to vše dokáže velmi znepříjemnit život v domě. Rekonstrukce je způsob, jak se s těmito poruchami vypořádat.
Proč si vůbec dělat starosti s vlhkými stěnami?
Vlhkost tvoří zatuchlé klima v místnostech a umožňuje růst plísní. Ty způsobují celou řadu nemocí dýchacích cest a také poškozují stavební konstrukce. Kromě toho mít plíseň v místnosti není nic estetického.
Vlhkost ze země i z provozu domácnosti
Jsou dva hlavní zdroje vlhkosti. První je vnější prostředí. Vlhkost se do domu dostane přes nějakou poruchu stavby zvenčí. Do domu zatéká, vzlíná vlhkost od základů nebo voda odstřikuje od projíždějících aut, a promáčí tak stěnu. Druhým zdrojem vlhkosti jsme my lidé. V domě dýcháme, vaříme, pěstujeme květiny, koupeme se, pereme prádlo, a tak se dostává do vzduchu velké množství vlhkosti, která se pak sráží v chladných koutech místností nebo na oknech.
Na dalších řádcích se dozvíte co je to rosný bod a jak se zbavit vlhkosti z provozu domácnosti.
Proč se sráží voda na zdech parní sauny
Byli jste někdy v bazénu v páře? Stěny jsou pokryté kapičkami. Vzduch totiž pobere určité množství vody. Když je vzduch teplejší, tak vody vstřebá více, když je chladnější, tak méně. Ve vzduchu je pára, pro kterou nevidíte na druhou stranu místnosti. Jakmile se pára přiblíží k chladnější zdi, ochladí se pod teplotu, při které se do vzduchu ještě vejde, a změní se na vodu. Takové teplotě se říká rosný bod. Čím je v místnosti tepleji a vlhčeji, tím vyšší je teplota rosného bodu. Pro výpočet rosného bodu v následujících příkladech jsem použil interaktivní výpočetní formulář.
Příklad:
Sauna je před příchodem návštěvníků vyhřátá, ale má vypnutý přívod páry.
- Teplota vyhřátého vzduchu je 50 °C
- Vlhkost vzduchu je běžná, tedy 50 %
- Rosný bod je 36,6 °C
Keramický obklad stěn má teplotu 40 °C, vše je v pořádku.
Sauna se otevřela a zaměstnanci pustili páru.
- Vzduch 50 °C
- Vlhkost 90 %
- Teplota rosného bodu vzrostla na 47,8 °C
A po keramickém obkladu, který má stále teplotu 40 °C stéká voda.
Parní sauna je opravdu extrém, ale stejně to funguje ve vašem rodinném domě, vzdušná vlhkost se změní na vodu v místech, která jsou tak chladná, že vzduch páru nepobere.
Proč jsou rohy místností chladnější než zdi a co s tím
Představte si venkovní zeď místnosti, která má teplotu na povrchu 15 °C. Rosný bod je 12 °C, vlhkost se nesráží. Venku ale mrzne, takže čím hlouběji pod omítku, tím je zeď chladnější. Místo, které má teplotu, při které by se vlhkost srazila, je právě pod povrchem omítky. Představte si to jako čáru pod omítkou, takzvanou izočáru. Když se ale v rohu místnosti dvě stěny spojí, spojí se i tyto izočáry. Na rozdíl od zdi se nespojí pod pravým úhlem, ale pod obloukem. Tím ale oblouk vystoupí v rohu ze zdi a vzniká místo, kde se začne srážet voda a poté bujet plíseň.
Jak zatlačit rosný bod do zdi
Co s tím? Je třeba zatlačit křivku rosného bodu do zdi, aby se v rohu nepotkala. Jsou dva způsoby, které je ideální kombinovat. První způsob je ohřát zeď, tedy obalit ji tepelnou izolací, která bude držet chlad venku a posune křivku rosného bodu do hloubi zdi, čímž se také zvýší teplota povrchu zdi.
Druhý způsob je snížit vlhkost vzduchu, tedy větrat nebo použít elektrický odvlhčovač. Větrat můžete pravidelně okny nebo rekuperací. Pamatujete saunu na začátku? Tak tady budete postupovat opačně. Odvlhčovač je stroj, ve kterém se sráží vzdušná vlhkost na vodu, a jednou za čas nádržku s vodou vylijete do odpadu.
Příklad snížení vlhkosti v místnosti
- Teplota vzduchu 22 °C
- Vlhkost 60 %
- Rosný bod je 13,9 °C
Roh stěn má ale teplotu jen 12,5 °C, sráží se vlhkost, množí se plíseň.
Dům se začal pravidelně větrat nebo vysoušet.
- Teplota vzduchu 22 °C
- Vlhkost 50 %
- Rosný bod klesl na 11,1 °C
Roh stěn má stále teplotu 12,5 °C a je suchý.
Vlhké stěny za nábytkem a co s nimi
Odsunete skříň a už to vidíte, vlhká mapa, kde se uprostřed začínají objevovat tmavé skvrny – plíseň. Za nábytkem neproudí vzduch, takže se tam hromadí vlhkost, která nemůže odcházet, a také jsou takové rohy daleko chladnější než ostatní nezakryté. Řešením je nejprve nábytek odsunout a nechat zeď vyschnout. Až ho vrátíte zpět, nechte větší mezeru pro větrání rohu. Pokud máte potíže s nábytkem dlouhodobě, je lepší velké skříně přemístit k vnitřním stěnám domu, které jsou celkově teplejší.
Nepochopitelné vlhké skvrny na zdech
V předchozím odstavci jsme vyřešili vlhké rohy, ale stále zůstávají vlhké skvrny nejasného původu. Ty se objevují na zdech i v místech, kde jsou rohy suché.
Nejčastější příčiny takových skvrn, se kterými se setkávám, způsobuje buď chladný předmět ve stěně, například kámen v cihelné zdi nebo tepelný most, tedy místo, kudy snáze prochází chlad zvenčí – může to být například kovový nosník sádrokartonové předstěny.
Stěna také často vlhne, když do místnosti proudí teplý vzduch z teplejšího prostoru a na zdi se vlhkost sráží. Stává se to například, když v jedné místnosti topíte a ve druhé ne, nebo když do chladného domu proudí teplý letní vzduch zvenčí. Stává se to také v rozích oken, kde špatným napojením na stěnu proudí vzduch zvenčí a ten ochlazuje zeď.
5 rad na závěr
- Přesuňte akvária a činnosti jako praní a sušení prádla do místností, které mají na člověku nezávislé větrání – ventilátor.
- Pravidelně větrejte okny nebo rekuperací.
- Opatřete dům tepelnou izolací.
- Odsuňte nábytek od venkovních stěn a nechte stěny vyschnout, potom nechte větší mezeru mezi nábytkem a zdí.
- Použijte elektrický vysoušeč vzduchu, pokud nejsou možné větší zásahy do domu.
Líbil se Vám článek? Přihlašte se k odběru Stavařských novinek a další dostanete přímo do vaší schránky.