Čas od času se na mě obrací čtenáři blogu s dotazy, jaký typ řízení budou potřebovat pro svoji stavbu. Přečtěte si odpovědi na některé časté dotazy. Je to například souhlas s plynovodní přípojkou, ohlášení přístavby zádveří, novostavba garáže bez povolení nebo poplatek pro bourání dveří v bytě.
Stavební zákon dává úřadům na první pohled velmi přesné mantinely. Opak je ale pravdou, do řízení zasahuje spousta místních faktorů a vlastní názor úředníka. Proto se většinou nedá na dotazy jednoznačně odpovědět a skutečný závěr úředníka se úřad od úřadu liší.
Mé odpovědi vycházejí z obecných předpokladů a zkušeností z úřadů v Praze a středních Čechách. Proto často doporučuji ověřit požadavek přímo na stavebním úřadě, pod který stavba patří.
Dotaz 1: Plynovodní přípojka v Praze
Chci se optat zdali v centru Prahy při nové přípojce plynu (tento objekt měl doposud zdroj energie pouze elektřinu, odbočka je připravena 3 metry od fasády v zemi dle pražské plynárenské) musí vybudování plynovodní přípojky mít stavební povolení a nebo stačí ohláška. Vím kolik úřadů a úředníku se musí obejít. Děkuji za odpověď
Martin Perlík:
V tomto případě vám stačí územní souhlas, stavební povolení ani ohlášení není třeba. K souhlasu doložíte všechna požadovaná vyjádření úřadů. Doporučuji si přečíst článek o mých zkušenostech s vyřizování plynovodní přípojky.
Dotaz 2: Přístavba zádveří
Chtěla bych poděkovat za přehledné a jasné články na vašem webu. Přeci jen bych ráda poprosila o vyjasnění postupu, pokud je to možné, ke kterému se jako vlastníci řadového domku chystáme. Chtěli bychom k novostavbě řadového domku z roku 2012 přistavět zádveří, cca do 4m2 a současně vyřešit i stavbu terasy a k ní přiléhajícího zahradního domku, což by mělo dohromady zabírat cca 12 m2. Je třeba ohlašovat záměr a žádat o povolení na stavební úřad nebo je možné jít jen cestou souhlasu obecního úřadu? Je třeba pro takový záměr vyhotovovat projekt nebo je možné vyhotovit jednodušší okótovaný nákres?
Martin Perlík:
Pokud rozšiřujete dům, který už stojí, o zádveří, budete potřebovat územní souhlas a ohlášení. Když se tím dům nerozroste na zastavěnou plochu větší než 150 m2. To už by bylo třeba žádat o stavební povolení.
Podle stavebního zákona je možné využít spojeného územního souhlasu s ohlášením, je to jedno řízení. K tomu budete potřebovat projekt.
Nevím, zda by toto řízení bylo třeba na terasu a zahradní domek, ale pokud už budete řešit projekt zádveří, tak bude nejjednodušší do něj nechat nakreslit i zahradní domek a terasu.
U řadového domku je podle mě velká šance, že přístavba bude blíže než 2 m k hranici pozemku, k tomu může stavební úřad vyžadovat žádost o výjimku z předpisů.
Doporučuji nejprve zajít osobně na stavební úřad, pod který patříte, a prokonzultovat s nimi, co všechno budou potřebovat a jaké stavby vám povolí.
Dotaz 3: Vestavba šatny
Potřebuji stavební povolení na sádrokartonovou šatnu? Bude vestavena v ložnici. Jedná se o nájemní byt. Děkuji za zprávu.
Martin Perlík:
Pro sádrokartonovou šatnu povolení úřadu nepotřebujete. Ovšem měl by Vám to odsouhlasit vlastník bytu.
Dotaz 4: Garáž bez povolení
Pochopila jsem dobře, že nemusím mít stavební povolení na garáž? Povolení máme na novostavbu, ale garáž ne. Je možné garáž zkolaudovat bez stavebního povolení? Záleží na velikosti nebo vybavení (plyn, elektrika, voda, WC)?
Martin Perlík:
Na samostatně stojící garáž jsem se zeptal stavebního úřadu. Jejich odpověď je, že když stavíte garáž více než 2 m od hranice pozemku, splníte ostatní požadavky z §103 stavebního zákona a obec má územní plán, tak povolení nepotřebujete.
Zároveň mi řekli, že je lepší si nejdřív zavolat na stavební úřad, pod který patříte, jestli nemají nějaká další omezení, kterými se budete muset řídit.
Dotaz 5: Povolení na bazén
Chtěl jsem se zeptat, jestli potřebuji stavební povolení při kopání základů na bazén o rozměrech: 5,5×3,7×1,2m.
Martin Perlík:
Pokud je to u rodinného domku a jste 2 m od hranice pozemku, tak nepotřebujete. Podrobně § 79 p) stavebního zákona.
Dotaz 6: Poplatek za bourání dveří v bytě
Rád bych Vás požádal o pomoc se stanovením ceny za stavební povolení. Chceme vybourat dveřní otvor v nosné zdi v našem bytě. Byt je v bytovém domě v přízemí (6 pater). Na stavebním úřadě nám tvrdí, že za stavební povolení zaplatíme 10 000 Kč. My si ale myslíme, že to může být méně (přece ten bytový dům nestavíme). Už nějakou dobu se to pokoušíme zjistit a evidentně se ani sami úředníci nemohou shodnout. Mohlo by se jednat o stavbu, která plní doplňkovou funkci (za 500 Kč)?Dokážete nám poradit? Předem moc děkuji za odpověď.
Martin Perlík:
Stavební úřady zastřešuje ministerstvo pro místní rozvoj, ústav územního rozvoje(pozn red.: nově Ministerstvo pro místní rozvoj – odbor stavebního řádu, viz dále). Když stavební úřad neví, tak se k němu obrací pro radu. Vzneste dotaz přímo na ně, doporučuji se zkusit telefonicky propracovat až k odboru, který má poplatky na starosti.
rozuzlení od tazatele:
Děkuji za rychlou odpověď a za tip. Dovolal jsem se na Ústav územního rozvoje, který bohužel od nového roku problematiku stavebního řádu a územního rozhodování už vůbec neřeší (údajně kvůli finančním úsporám). Tyto záležitosti převzalo Ministerstvo pro místní rozvoj – odbor stav. řádu.
Ani tam ale bohužel přesně nedokážou najít odpověď. Připustili ale, že se asi zapomnělo na drobné stavební úpravy v bytovém domě takové, jako je například náš případ dveřního otvoru v nosné zdi. Musíme se smířit s tím, že patříme do stejné kategorie, jako bychom chtěli stavět celý bytový dům. A to se novela zákona připravovala 2 roky, prošla všemožným posuzování a připomínkováním.
Řekl bych, že je to velká ostuda, i vzhledem k počtu lidí, kteří žijí v bytovkách a panelácích (cca 1/3 populace ČR). My jsme už za všechny formality (projektová dokumentace, statický posudek, …) zaplatili 8500 Kč. Když si představím, že budeme platit ještě 10 000 Kč k tomu kvůli blbým dveřím, tak mám opravdu zlost.
Nejpřesnější odpověď vám dá stavební úřad
Univerzální obecně platné řešení pro své dotazy na internetu většinou nenajdete. Proto nejprve pročtěte stavební zákon, popis a odkazy najdete například v těchto článcích: Kdy je třeba stavební povolení a kdy ohlášení, kdy nepotřebuji stavební povolení a Poplatky staevbnímu úřadu. Pak budete vědět, na co se ptát, a zatelefonujte na stavební úřad, pod který vaše stavba patří.
Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli!