Koupili jste starší dům, který má střešní krytinu na první pohled v docela dobrém stavu. Byla provedena před 5 možná 10 lety. Půda je zatím prázdná a vy uvažujete o tom, že byste vestavěli podkroví. Při pohledu z půdy jsou ale vidět přímo střešní tašky, Střecha nemá…
přečíst
Máte starý dům, u kterého byla před několika lety postavena nová střecha a teď ho zateplujete? V místě původní římsy snadno vznikne tepelný most, kterým vám bude utíkat teplo, zevnitř kondenzovat vlhkost a hrozí tu vznik plísní. Možností, jak napojení řešit je několik. Ta nejhorší je tepelnou izolaci…
přečíst
Pandemie koronaviru ovlivnila v roce 2020 prakticky vše, na jaře to vypadalo, že bude trpět i stavebnictví, to se ale zatím nestalo. Naopak se probudil velký zájem majitelů domů o řešení vlastních nemovitostí. Daleko dříve než více začínají uvažovat o stěhování na venkov a nebo zvelebení místa, kde žijí. Co kdyby se podobná krize za několik let…
přečíst
Do domu zatékalo a tak předchozí majitel nechal před 10 – 20 lety udělat novou střechu. Ale jinak nic. Rodinný domek zůstal beze změny tak jak ho před 80 lety postavili. Mohu při plánované kompletní rekonstrukci střechu využít? Nebo ji budu muset zbourat a postavit novou? Takové…
přečíst
Jak se zakládala inženýrská komora v 90. letech? Jaké jsou hlavní principy, na kterých stojí? A jak se dívá na havárie, jako byla hala v České Třebové? Na to a spoustu dalšího jsem se ptal zakladatele a prvního předsedy ČKAIT pana Václava Macha, který má na autorizačním razítku číslo 0000001. Jeho obory autorizace jsou…
přečíst
Staré rodinné domy často přímo sousedí s dalšími stavbami. Tím, že není zeď z druhé strany přístupná a zároveň často slouží jako nosná pro domy dvou různých majitelů, je třeba s ní pracovat velmi opatrně a pokud možno ji nepoužívat k přenášení zatížení od stropních konstrukcí. Obr.1: V…
přečíst
Česko je dva týdny v karanténě a ta spolu s opatřeními vlády ovlivnila i stavění. Jak teď stavebnictví funguje? A co to bude znamenat pro vás, kdo se chystáte k rekonstruování rodinného domu? Z čeho vycházím Vycházím z informací od odborné veřejnosti, ať už od projektantů, nebo firem. A také z ankety, na kterou mi na konci prvního týdne karantény…
přečíst
Při přípravě rekonstrukce rodinného domu, když už je alespoň nahrubo připravená studie, doporučuji navštívit stavební úřad a prokonzultovat s nimi, co všechno budete pro úspěšný začátek stavby potřebovat. K tomu jsem pro vás připravil seznam,co všechno si předem připravit a na co se na úřadě ptát. Samotný seznam (checklist) si můžete stáhnout a vytisknout na 2 stránky…
přečíst
V roce 2019 jsem se začal zapojovat do dění v naší profesní komoře ČKAIT. Rozvíjel profesní skupinu na Facebooku, přepracoval knihu Rekonstrukce rodinného domu a vydal její už 3. rozšířené vydání. Většinu času mi ale jako vždy zabrala práce při řešení starostí mých zákazníků. Inženýrská komora Začnu tou nejzajímavější…
přečíst
Rekonstrukce starého domu je investice na několik desítek let dopředu. Co můžeme udělat, abychom si zpříjemnili život v sušším a teplejším klimatu, které nás nejspíš v dalších letech čeká? A můžeme také pomoci svému životnímu prostředí? Jsou tedy dvě oblasti, na které se můžeme při rekonstruování zaměřit. První je náš komfort. Abychom…
přečíst