Kdy nepotřebuji k rekonstrukci bytu povolení
Aby nebylo potřeba povolení, nebo ohlášení, nesmí se zasahovat do statiky a požárně-bezpečnostního řešení bytu. Nejlépe aby se k úpravám ani nemuseli vyjadřovat památkáři. Ale vše je o tom, jak se postaví k přestavbě bytu stavební úřad. Ty pohledy se úřad od úřadu dost liší, zvlášť ve sporných situacích. Proto vždy doporučuji,…
Dvě podlahy na sobě
U bytů v prvorepublikových činžácích se často setkávám s tím, že se pod nášlapnou vrstvou podlahy skrývá další podlaha. Odkryji laminátovou plovoucí podlahu v obýváku a pod ní jsou původní parkety. V kuchyni je zase někdy na parketách dřevotřísková deska a na ní PVC. Někdy jsou ty vrstvy i tři na sobě, jak majitelé byt…
Rákosová omítka
S takovými to podhledy se setkáte u většiny domů s trámovými stropy postavenými v první polovině 20. století a i u starších. Na trámy byla zespodu natlučena prkna, na těch by ale omítka nedržela, tak je k prknům drátem a hřebíčky přichycena rákosová rohož a ta je teprve nahozena omítkou. Zde je rákos křížem přes sebe,…
10 Výhod a 10 nevýhod rekonstrukce rodinného domu
Bydlet ve starém domě není pro každého, rád bych vám proto pomohl v rozhodování, jestli pro vás má nebo nemá smysl o něm uvažovat, nebo raději postavit novostavbu. Pojďme nejprve na 10 výhod: 1. Stabilní čtvrť Ve starší zástavbě už se tolik domy nemění, příliš se nemění ani sousedé a dá se daleko…
Jak rozšířit byt
Pokud sousedí váš byt s nebytovým prostorem, například nevyužívanou prádelnou, nebo půdou, je možné uvažovat o jeho rozšíření. Základem je, aby byla vůle družstva nebo společenství vlastníků. A aby to bylo technicky možné. Proč mohou mít spolumajitelé domu zájem nevyužívaný prostor prodat? Získají tak velkou…
Ohlédnutí za rokem 2022
Vysoké ceny hypoték a vysoká inflace v loňském roce omezily nákupy nemovitostí. Tak jsme se při práci setkali v průběhu roku s poklesem cen starších domů, které jsme posuzovali, hlavně chalup. Po letech, kdy nás oslovovali s žádostí o spolupráci hlavně majitelé starších rodinných domů řešíme více bytů, hlavně těch prvorepublikových.…
Sondy při rekonstrukci rodinného domu
Jak hluboké jsou základy? Unesou trámy pod podkrovím novou půdní vestavbu, nebo je třeba je zesílit? A vejde se vůbec nová podlaha místo původních vrstev nad současné trámy? Na tyto otázky nejlépe odpoví sondy, které se před stavbou udělají do konstrukcí nebo zeminy kolem domu. Setkávám se často s dotazy…
3.místo v soutěži Živnostník roku hlavního města Prahy
Po několika letech jsem se vrátil do soutěže živnostník roku a odnáším si 3 místo v Pražském kole. Před 6 lety, v roce 2016 jsem titul živnostník roku Hlavního města Prahy získal. Tenkrát jsem se cítil spíš jako takový skokan roku. Rok předtím jsem vydal knihu Rekonstrukce…
Jaké podklady jsou potřeba pro projekt rekonstrukce rodinného domu
Než se začne připravovat projekt rekonstrukce, bude třeba získat spoustu informací o domě. Některé zjišťujete vy, jako majitel domu, další od vás bude chtít projektant a další projektant zajistí sám. Původní výkresy Nejprve se podívejte, zda máte jakékoliv původní výkresy domu, nejlépe ty, podle kterých se stavělo.…
Práce projektanta není jen kreslení výkresů
Ještě před 20 lety spočívala moje práce projektanta a stavebního inženýra při přípravě stavby hlavně v kreslení výkresů, dříve na rýsovacím prkně, později na počítači. Postupně se to ale mění. Zvyšují se požadavky stavebních úřadů, dotčených orgánů i investorů. Samotná příprava výkresů v projektu je při mé práci spíše už ta menší část. Jednání s úřady…